reklama

Úřady vyslaly kvůli chystanému protestu do ulic města na tisíc policistů, kteří zároveň žádají taxikáře a řidiče sdílených taxislužeb, aby nevozili pasažéry na demonstraci. Minulý víkend protesty skončily střety s policií a zatýkáním. Z červencového průzkumu společnosti Utting Research z Nového Jižního Walesu vyplynulo, že demonstrace podporuje sedm procent obyvatel.

Dodržování opatření proti šíření koronaviru je uváděno jako jeden z klíčových důvodů, proč byla Austrálie dosud při zvládání pandemie covidu-19 úspěšná, poznamenal Reuters. Ačkoliv nyní bojuje s nárůstem počtu infekcí, způsobeným hlavně variantou delta, zemi se zatím dařilo vypořádat se se šířením koronaviru lépe než mnoha dalším rozvinutým zemím. Přispělo k tomu rovněž uzavření hranic a rychlé lockdowny.

Od začátku pandemie zaregistrovala 25milionová země 34.000 potvrzených případů infekce a 924 úmrtí v souvislosti s covidem. Vakcinace proti covidu-19 je však poměrně pomalá, zdravotníci dosud plně očkovali pouze 18 procent dospělých, podotkla agentura Reuters. Premiér Scott Morrison v pátek prohlásil, že než země začne zvažovat otevírání hranic, musí být naočkováno alespoň 80 procent dospělé populace.

Na dodržování současného omezení pohybu bude dohlížet v pětimilionovém Sydney také asi 300 vojáků, kteří by svoji misi v ulicích měli zahájit v pondělí. Ačkoliv pravidla umožňují lidem opouštět domovy jen v určitých případech, například pro cestu do práce, obchodu nebo k lékaři, venku jsou stále častěji vidět hloučky lidí, kteří si povídají a popíjejí kávu. A policie rozdává čím dál častěji pokuty za porušování epidemických opatření.