Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austrálie vyřešila záhadu černých koulí. Vědci zjistili, co jsou zač, a je to pořádně nechutné

Sběr koulí probíhá v ochranných oblecích
Sběr koulí probíhá v ochranných oblecích
Foto: Profimedia

Australští vědci konečně rozluštili záhadu, která minulý měsíc zmátla Sydney. Zjistili, co jsou zač tmavé černé koule, které se objevily na několika známých plážích města.

Původně se myslelo, že jde o dehtové koule, ale po testování se ukázalo, že jde o odpornou směs lidských exkrementů, rostlinného oleje, chemikálií a zakázaných drog.

Kuličky byly nalezeny na osmi plážích, včetně slavné Bondi, kde byly na několik dní uzavřeny, a byl zahájen rozsáhlý úklid.

Testy chemiků ukázaly, že kuličky pravděpodobně vznikly v důsledku úniku kanalizačních odpadů, přičemž jejich přesný původ zůstává nejasný.

Vědci vysvětlují, že materiál zřejmě nepochází pouze z ropné havárie nebo odpadu z lodí, jak se původně předpokládalo.

Každá kulička byla mírně odlišná, měla tvrdý povrch, který se zpevnil nahromaděným pískem a minerály, a měkké jádro. Uvnitř bylo vše od oleje, zbytků mýdla, až po léky na tlak, pesticidy, vlasy, metamfetamin a veterinární léky.

„Tyto kuličky páchnou absolutně odporně, hůř než cokoli, co jste kdy cítili,“ řekl vedoucí výzkumu, profesor Jon Beves z Univerzity Nového Jižního Walesu.

Podobné směsi, včetně drog a chemikálií, podle něj naznačují, že jde o kanalizační odpad a další městské znečištění. Sydney Water oznámilo, že neexistují žádné známé problémy s kanalizačními systémy ve městě.

Témata:  Austrálie

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.