Tým londýnské metropolitní policie pro vyšetřování válečných zločinů uvedl, že jeho detektivové posuzují přibližně 50 oznámení podaných od začátku války. "Zatím jsme obdrželi asi 50 žádostí o pomoc a očekáváme, že jejich počet v následujících týdnech poroste, protože do Spojeného království přijíždí stále více lidí, kteří uprchli z Ukrajiny," uvedl detektiv Dominic Murphy.

Vrchní státní zastupitelství v úterý informovalo, že dozoruje trestní řízení, které zahájily české policejní orgány včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jeho cílem je zajistit důkazy o válečných zločinech probíhající války na Ukrajině prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky.

"Předmětem prověřování jsou jednání, která podle prvotních informací vykazují znaky válečných zločinů, které vymezuje rovněž mezinárodní právo o prostředcích a způsobech vedení války, nebo jiných ozbrojených konfliktů, tedy především vykazuje znaky vedení války v rozporu s Haagskými a Ženevskými úmluvami," uvedlo Vrchní státní zastupitelství.

Kyjev a jeho západní spojenci hovoří o páchání válečných zločinů ruskými vojáky de facto od začátku invaze na Ukrajinu 24. února. Tlak na jejich vyšetření a potrestání zesílil po zprávách o masovém zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča. Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil 3. března vlastní vyšetřování možných válečných zločinů, zločinů proti lidskosti či genocidy na Ukrajině.

Rusko říká, že invaze na Ukrajinu je "speciální vojenskou operací" s cílem zemi "denacifikovat", a obvinění odmítá. Moskva tvrdí, že Ukrajina a Západ falšují důkazy o válečných zločinech s cílem očernit ruskou armádu.