reklama

Ministr zdravotnictví uvedl, že pandemie zesiluje, byť pomaleji než loni. Maďarsko oznámilo 1867 nových případů koronavirové infekce a 39 zemřelých s covidem-19.

Čtvrtá vlna pandemie v Polsku zesiluje, ale počet nakažených roste pomaleji než během loňské třetí vlny, okomentoval dnes v rozhovoru s listem Fakt epidemickou situaci v zemi ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Pomalejší šíření nemoci je podle něj do značné míry způsobeno hromadným očkováním. Vrchol současné vlny nákazy očekává šéf resortu zdravotnictví na přelomu listopadu a prosince, kdy by denní počet infikovaných mohl dosáhnout až 40.000.

Niedzielski rovněž sdělil, že vláda v nadcházejících dvou až třech týdnech neplánuje nová pandemická opatření, pokud nedojde k výraznému nárůstu počtu infikovaných.

Epidemická situace se v Polsku v poslední době zhoršila. Minulý týden země hlásila nejvyšší denní přírůstky nakažených od dubna. Například v pátek ministerstvo zdravotnictví oznámilo 9387 nových případů nákazy a Polsko zároveň překonalo hranici tří milionů infikovaných od vypuknutí pandemie. Dnes oznámené denní přírůstky se týkají pondělního dne Všech svatých, kdy bylo v Polsku volno, a to jsou počty odhalených infekcí obvykle nižší.

V nemocnicích je v současné době 7550 pacientů s covidem-19, přičemž 634 jich potřebuje k dýchání plicní ventilátory. Těch je k dispozici v zemi 1133, lůžek má polské zdravotnictví pro covidové pacienty 12.189, uvedl server Onet.pl.

V Polsku, kde žije přibližně 38 milionů lidí, registrují od začátku šíření koronaviru k dnešnímu dni celkem 3,034.668 prokázaných případů infekce a 77.021 zemřelých v souvislosti s covidem-19. Zdravotníci dosud lidem podali přes 39 milionů dávek vakcín proti této nemoci, přičemž plně očkováno je téměř 20 milionů obyvatel.

Ve zhruba desetimilionovém Maďarsku zdravotníci oočkovali proti covidu-19 alespoň jednou dávkou vakcíny 5,955.250 osob, oznámila agentura MTI. Přes 5,7 milionu Maďarů je očkovaných plně. Lidé, kteří dostali druhou dávku očkovacích preparátů před více než čtyřmi měsíci, si mohou nechat aplikovat posilující dávku vakcíny.

Epidemická situace se v poslední době zhoršila rovněž v Maďarsku. V nemocnicích je tam nyní 2839 pacientů s covidem-19, z nichž 312 jich potřebuje ventilátor. Tamní úřady evidují od začátku pandemie 876.497 případů koronavirové nákazy a 30.920 úmrtí s covidem-19.

reklama