Epidemická situace se v Polsku v poslední době zhoršila - minulý týden země hlásila nejvyšší denní přírůstky nakažených od dubna. Například v pátek ministerstvo zdravotnictví oznámilo 9387 nových případů nákazy a Polsko zároveň překonalo hranici tří milionů infikovaných od vypuknutí pandemie, uvedla agentura Reuters.

V nemocnicích nyní leží 7204 pacientů s covidem-19, přičemž 603 jich potřebuje podporu plicního ventilátoru. Těch je v současné době v zemi k dispozici 1117.

V Polsku, kde žije přibližně 38 milionů lidí, k dnešnímu dni registrují od začátku šíření koronaviru celkem 3,030.151 prokázaných případů infekce a 77.012 zemřelých v souvislosti s covidem-19. Zdravotníci dosud lidem podali přes 39 milionů dávek vakcín proti této nemoci, přičemž plně očkováno je téměř 20 milionů obyvatel.

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski před časem avizoval, že při překročení hranice 7000 infekcí za den budou úřady zvažovat zpřísnění karanténních opatření. V současné době v zemi podle webových stránek polské vlády platí určitá omezení mimo jiné pro vstup do muzeí, galerií, kin či divadel, a to v podobě limitu lidí, kteří je mohou najednou navštívit. Lidé v nich musejí mít rovněž zakrytý nos a ústa.

Před dnešním dnem svátku Všech svatých šéf resortu zdravotnictví na Poláky apeloval, aby si při návštěvě hrobů svých blízkých ve větších skupinách nasadili roušky. Agentura Reuters minulý týden upozornila, že Poláci ve velké míře povinnost nosit roušky porušují. Roušky jsou podle vládních stránek povinné ve veřejných vnitřních prostorách, venku nikoliv. Davy na hřbitovech by ale mohly přispět k rychlejšímu šíření viru. Loni úřady těsně před svátkem Všech svatých hřbitovy uzavřely.