Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko od středy nabídne čtvrtou dávku vakcíny proti covidu lidem nad 80 let

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Polsku budou mít lidé starší 80 let od příští středy nárok na čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19. Dnes to podle polských médií oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Budou se k tomu používat preparáty od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

"Nezapomínejme, že epidemii se nám podařilo dostat pod kontrolu díky očkování. Tisíce lidí, hlavně seniorů, se díky očkování vyhnuly vážným komplikacím provázejícím covid-19 i nejtragičtějším dopadům tohoto onemocnění," řekl Niedzielski. Dodal, že většina seniorů třetí dávku vakcíny dostala už více než před pěti měsíci a ochrana, kterou preparáty poskytují, se časem snižuje.

Televize Polsatnews na svých internetových stránkách uvádí, že čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 v Polsku dosud mohli dostávat lidé starší 12 let se sníženou imunitou.

Evropská agentura pro léčivé přípravky a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve své zprávě z 6. dubna uvedly, že je příliš brzy na to uvažovat o aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti covidu-19 pro všechny lidi, nicméně se shodly, že vzhledem ke zvýšenému riziku závažného průběhu covidu-19 ji mohou dostávat senioři starší 80 let.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  Polsko očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 13:33

Svátek matek: Kdy je Den matek a proč se slaví?

Svátek matek, který je jedním z nejoblíbenějších svátků, je příležitostí k tomu, abychom vzdali hold ženám, které nás vychovaly a podporovaly. Tento den je oslavou mateřství, lásky, obětavosti a všeho, co matky dělají pro své děti. Ale jak a proč tento svátek vznikl, a proč je stále důležitý?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.