Unijní exekutiva uvedla, že polskou žádost pečlivě posoudí, pokuty však hodlá vymáhat, dokud se nezmění stanovisko Soudního dvora EU.

Spor Bruselu a Varšavy se týká disciplinární komory polského nejvyššího soudu, jejímž úkolem je řešit kázeňské prohřešky soudců. Podle kritiků byla vystavena politickým tlakům. Soudní dvůr EU loni v létě uložil finanční postih za to, že Polsko komoru nerozpustilo. Pokuty byly odečteny z prostředků EU určených Polsku. Varšava také nemůže čerpat miliardy eur z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19.

Varšava nahradila komoru novým orgánem, podle kritiků se tím však problém zásahů politické moci do nezávislosti soudců nevyřešil. Evropská komise v létě dospěla k závěru, že Polsko nesplnilo všechny požadavky soudního nařízení. Otázka disciplinární komise je jedním z několika bodů, o které se polská vláda v současnosti pře s Evropskou unií.

"Podali jsme návrh na pozastavení ukládání pokut po rozhodnutí Soudního dvora EU o disciplinární komoře," řekl podle agentury Reuters ministr pro evropské záležitosti Szymon Szynkowski vel Senk v soukromé televizi Polsat. Žádost podle něj obsahuje "silné argumenty" ohledně způsobu, jakým se změnil systém řešení kázeňských postihů pro soudce.

Mluvčí polské vlády Piotr Müller dnes podle agentury PAP řekl, že kabinet je připraven "ukončit konflikt s Evropskou komisí, který je zcela zbytečný". Způsob, jakým toho chce vláda docílit, nesdělil. Připustil také, že v polské vládní koalici není jasná shoda na tom, zda Evropské unii ustoupit. Podle mluvčího ale vláda musí vzít do úvahy "geopolitickou krizi, válku za našimi východními hranicemi, finanční krizi (...) a inflační krizi".

Ani Evropská komise neposkytla žádné podrobnosti o krocích Varšavy, které by mohly spor ukončit. "Samozřejmě budeme... dopis pečlivě analyzovat, abychom se přesvědčili, zda nastal nový vývoj," uvedl na tiskové konferenci mluvčí Christian Wigand.

Unijní exekutiva podle něj Varšavě adresovala už deset výzev k uhrazení pokut. Ty prý musí dál posílat, dokud se Polsko loňskému verdiktu plně nepodřídí. Komise zdůraznila, že polská vláda musí o splnění požadavků přesvědčit především soudní dvůr. "Dokud se tak nestane, bude Polsko dál platit pokuty vyměřené soudem," uvedl Wigand.