Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko rozvezlo jodidové tablety pro případ jaderné havárie na Ukrajině

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Polské ministerstvo vnitra nechalo do všech okresů v zemi rozvézt tablety jodidu draselného pro případ jaderné havárie na válkou zasažené Ukrajině. Dnes o tom na polské rozhlasové stanici Radio Zet informoval náměstek ministra vnitra Blažej Pobožy. Dodal, že v současnosti žádné nebezpečí nehrozí.

Tablety jsou uložené u každé hasičské jednotky. Šéf resortu vnitra Mariusz Blaszczak o jejich distribuci rozhodl v souvislosti s boji kolem Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině, kterou už půl roku okupuje ruská armáda. Zařízení se několikrát stalo terčem ostřelování, ze kterého se vzájemně obviňují Kyjev i Moskva. Pobožy řekl, že zásah elektrárny by mohl vést k jaderné havárii, v důsledku které by se radioaktivní mrak mohl dostat nad polské území. "Rozhodli jsme se proto preventivně předat tablety hasičům," uvedl Pobožy.

Šéf ukrajinské Záporožské oblasti Oleksandr Staruch dnes na telegramu informoval, že Rusové vystřelili na město Záporoží devět raket a zasáhli televizní věž a objekt energetické infrastruktury. Jeden člověk zemřel. Záporožská jaderná elektrárna, největší zařízení tohoto druhu v Evropě, leží asi 50 kilometrů jihozápadně od Záporoží.

Témata:  Polsko jaderné elektrárny Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.