Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko se může ujmout nejméně 10.000 zraněných vojáků z Ukrajiny

Ukrajinská armáda střeží své území
Ukrajinská armáda střeží své území
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Polské zdravotnictví má kapacity na to, aby se postaralo o nejméně 10.000 zraněných ukrajinských vojáků. Dnes to při návštěvě Lvova na západě Ukrajiny řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, informovala agentura Reuters. Rusko zahájilo novou ofenzivu na východě Ukrajiny.

Podle Morawieckého se v Polsku nyní léčí "několik desítek" vojáků z Ukrajiny a země je připravená jich přijmout mnohem více. "Pokud to bude potřeba, jsme připraveni se ujmout nejméně 10.000 raněných," řekl Morawiecki. "Děláme vše pro to, abychom přijímali a postarali se o všechny zraněné vojáky z Ukrajiny," dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v americké televizi CNN řekl, že od začátku ruské invaze do jeho země zemřelo 2500 až 3000 ukrajinských vojáků, dalších 10.000 utrpělo zranění.

Morawiecki dnes vyjel do Lvova, aby tam otevřel "kontejnerové městečko" postavené pro Ukrajince, které z domova vyhnala válka. Vnitřně vysídleno je na Ukrajině 7,1 milionu lidí, do zahraničí uprchlo dalších bezmála pět milionů obyvatel této východoevropské země.

Témata:  Polsko Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

22. dubna 2026 17:51

Osud StarDance už se řeší i ve vládě. Babiš s Klempířem nesouhlasí

Generální ředitel České televize Hynek Chudárek se sešel s premiérem Andrejem Babišem, aby společně projednali napjatou situaci kolem vládního návrhu zákona o médiích veřejné služby. Výsledkem jejich jednání je dohoda o vytvoření speciální pracovní skupiny, které se bude účastnit i samotný premiér. Podle šéfa televize si současný vládní návrh vyžádá rozsáhlé úpravy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy