Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko stíhačkami muselo zajistit vzdušný prostor před ruskými útoky na Ukrajinu

Vzdušné síly Polské republiky
Vzdušné síly Polské republiky
Foto: Wikimedia Commons

Varšava oznámila, že přijala veškerá opatření k zajištění bezpečnosti vzdušného prostoru země poté, co Moskva v sobotu provedla raketový útok na Ukrajinu.

Polské letectvo nasadilo stíhačky ke střežení vzdušného prostoru země proti ruským raketám, které mířily na západní Ukrajinu.

Hlídkové lety vojenského letectva se konaly v sobotu na jihovýchodě Polska, které sousedí s válečným územím na Ukrajině.

Polsko nakonec ze sobotní ruské agrese vyvázlo bez úhony, ale ruský útok na velký obchod s nářadím v severoukrajinském městě Charkov způsobil smrt 12 osob a zranění dalších 43.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ostře odsoudil nálet jako "projev ruského šílenství".

Polské operační velení oznámilo, že obranná operace skončila v neděli, avšak zdůraznilo, že jeho síly zůstávají ve střehu. Uvedl server euronews.

„S ukončením raketových úderů Ruské federace na cíle v západní části Ukrajiny byla ukončena aktivita vojenského letectva v polském vzdušném prostoru a nasazené jednotky a prostředky se vrátily k běžné operační činnosti," uvedlo velení na síti X.

„Polská armáda průběžně monitoruje situaci na území Ukrajiny a zůstává neustále připravena zajistit bezpečnost polského vzdušného prostoru."

V sobotním prohlášení polská armáda upozornila, že místní obyvatelé mohou pozorovat zvýšený letový provoz polských a spojeneckých letadel.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v sobotu zvlášť varoval, že Rusko chce destabilizovat Evropu. Tvrdil, že Moskva se snaží ovlivnit výsledek nadcházejících červnových voleb do Evropského parlamentu.

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala zvýšené bezpečnostní obavy ve východoevropském regionu. Varšava se připravila na možná rizika od března, když ruská raketa pronikla do polského vzdušného prostoru při útoku na Lvovskou oblast na Ukrajině. Polsko zintenzivnilo také svou vojenskou přítomnost na hranici s Běloruskem, loajálním spojencem Ruska.

Témata:  válka na Ukrajině armáda Polsko Polsko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.