"Posílení nebude činit 1000, ale 2000 vojáků," sdělil dnes Wonsik. Už v úterý o poskytnutí posil informovala TVP. Ministr obrany Mariusz Blaszczak reagoval na žádost pohraniční stráže, která původně žádala o dalších tisíc vojáků kvůli rostoucímu počtu pokusů o nelegální překročení hranice.

"Kvůli dynamické situaci na polsko-běloruské hranici nařídilo ministerstvo obrany, že žádost bude implementována a další vojáci budou přiděleni k ochraně polsko-běloruské hranice," sdělil včera resort obrany.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes spolupracovníkům řekl, že Moskva posílí jednotky na západní hranici. Mimo jiné to vysvětloval tím, že Varšava oznámila plány na zesílení armády, napsal deník Guardian. Šojgu zároveň očekává, že NATO nasadí své síly ve Finsku, které se nedávno připojilo k alianci.

TVP připomněla, že Polsko nechalo vybudovat na hranici plot s elektrickou ochranou. V poslední době se u hranice objevili bojovníci Wagnerovy skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki vývoj komentoval slovy, že jde o snahu destabilizovat situaci na východním křídle NATO.

Žoldnéři se do Běloruska přesunuli po ozbrojené vzpouře v Rusku z 23. června. Obsadili během ní veškerá klíčová místa v Rostově na Donu a následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž téhož dne večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle uzavřené dohody se následně přesunul do sousední země.