Původně se k útoku přihlásila pouze skupina Legie Svoboda Rusku, která zveřejnila video ukazující záběry z akce. Rusko tehdy uvedlo, že za narušiteli stojí Ukrajina, Kyjev se k útoku ale nepřihlásil.

"S početní převahou a ve známém prostředí se vojáci Ruské federace panicky schovávali v zahradách a za ploty. Video ukazuje záběry motorizované střelecké roty v opuštěných budovách místních obyvatel," uvedla Legie.

"Je tu také zničená a poškozená technika, která už jezdit po ruských silnicích a ničit ukrajinská města," napsali útočníci. "Je to jen začátek," dodala závěrem svého příspěvku Legie, která je která vznikla jako obrana proti ruské invazi a je složena z dezertérů ruské armády a ruských a běloruských dobrovolníků.

Podle televize Polsat ale nebyli útočníky pouze Rusové. K akci se nově přihlásila i skupina polských žoldáků. "Každý se nás ptá na jednu otázku, zda jsme se zúčastnili operace v Bělgorodské oblasti... Odpověď je jednoznačná, samozřejmě ano!" napsala skupina na Telegramu.

"Polský dobrovolnický sbor se podílel na plnění bojového úkolu společně s Ruským dobrovolnickým sborem. Jsme svázáni nejen pouty bratrství ve zbrani, ale také osobními přátelstvími a kamarádstvím," dodali polští žoldáci.

Ruské ministerstvo obrany podle DW uvedlo, že útok na Bělgorodskou oblast zastavilo. Ruské jednotky údajně zabily 70 útočníků a zbytek jich vytlačily zpátky za hranice. "V průběhu protiteroristické operace byly nacionalisté jednotky zastaveny a zničeny leteckými údery a dělostřeleckou palbou," sdělilo ministerstvo. 

V regionu byl následně dočasně vyhlášen "režim protiteroristické operace". Podle gubernátora Vjačeslava Gladkova zemřela nejméně jedna civilní osoba. Polští žoldnéři uvedli, že nikdo z nich nebyl zabit a všechny úkoly byly splněny.

Ukrajina se k akci narušitelů nepřihlásila. Podle Kyjeva útočili ruští občané ze dvou skupin bojujících na straně Ukrajiny. "Takovou akci ruských občanů, kteří jsou připraveni na ozbrojený boj s kriminálním režimem Vladimira Putina, můžeme jen přivítat," komentoval akci mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov.

Britské ministerstvo obrany uvádí, že účast potvrdily ruské protirežimní skupiny. Podle Londýna probíhaly boje mezi ruskými bezpečnostními složkami a partizány už od pátku 19. května. "Nejvážnější incident proběhl v blízkosti města Grajvoron. Kromě přestřelek přibylo i dronových útoků. Rusko evakuovalo několik vesnic a nasadilo v oblasti speciální jednotky," napsali Britové.