Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polský parlament zamítl návrh na celkový zákaz potratů

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Polští poslanci dnes podle očekávání velkou většinou hlasů zamítli návrh zákona, který by ženám v zemi zcela zakázal možnost podstoupit potrat. V případě přijetí normy navržené občanskou iniciativou by za interrupci hrozil stejný trest jako za vraždu, informovala agentura AP.

Pro zamítnutí zákona hned v prvním čtení v Sejmu hlasovalo 361 zákonodárců, proti jich bylo 48 a 12 se zdrželo. Nejsilnější parlamentní strana, vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS), návrh předem odmítla s tím, že je extrémní a kontraproduktivní.

V Polsku už nyní platí přísná omezení potratů. Těhotenství lze legálně ukončit jedině tehdy, když je důsledkem znásilnění či incestu nebo když ohrožuje život matky. Proti dalšímu možnému zpřísnění stávajících zákazů se ve Varšavě i v dalších městech konaly protesty.

Poslanci se návrhem na úplný zákaz potratů zabývali na podnět občanské iniciativy, kterou podpisem podpořilo 130.000 lidí. Stojí za ní Mariusz Dzieržawski, protipotratový aktivista, zakladatel Nadace Pro - právo na život.

Podle návrhu změny trestního zákoníku by za potrat hrozily až doživotní tresty ženám, lékařům a "potratové lobby". Podle jednoho z paragrafů by mohl být trestný i spontánní potrat, pokud by vyšetřovatelé došli k závěru, že těhotná "se nechovala tak opatrně, jak by to odpovídalo ženě v jejím stavu".

Témata:  Polsko

Související

Aktuálně se děje

10:45

Tajemství Karla Šípa. Víte, kdy se poprvé objevil na televizní obrazovce?

Karel Šíp je známou televizní osobností už desítky let, takže by divák řekl, že už nemůže mít žádná tajemství. Jedna méně známá kapitola jeho života se přitom týká právě vystupování v televizi. Víte, kdy se moderátor objevil na obrazovce poprvé? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.