Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polský premiér varuje před stovkami milionů migrantů, pokud EU selže

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Foto: mr.gov.pl

Polsko na pomezí s Běloruskem brání hranice celé Evropské unie, pokud by důrazně nezakročilo a pokud by EU selhala, mohly by se pokusit do Evropy přijít až stovky milionů migrantů. V rozhovoru s německým bulvárním deníkem Bild to prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki.

Řekl také, že uprchlická politika dosluhující kancléřky Angely Merkelové byla chybou a že žádné rozhodnutí o situaci na hranicích s Běloruskem nemůže padnout bez vědomí Varšavy.

Merkelová tento týden dvakrát telefonicky jednala s běloruským autoritářským vůdcem Alexandrem Lukašenkem. "Pro mě je jedno jisté. V této krizi nemůže být žádné rozhodnutí bez našeho vědomí. Pokud šlo v telefonátu o to, jak dostat migranty z Běloruska zpět do jejich vlasti, pak má pro Polsko každá taková iniciativa smysl," odpověděl Morawiecki na dotaz, zda Merkelová s Lukašenkem mluvila proti vůli Varšavy.

Kriticky hovořil polský premiér také o uprchlické politice Merkelové, jejíž rozhodnutí v krizovém roce 2015 umožnilo podle něj statisícům běženců a migrantů dostat se do Evropy. Podle Morawieckého kancléřka absolutně selhala. "Ohrozila suverenitu mnoha evropských států a vytvořila umělý multikulturalismus. To byla nebezpečná politika pro Evropu a pro svět," řekl.

Nyní podle Morawieckého stojí Evropská unie opět před hrozbou přílivu běženců, pokud by Polsko nebránilo svou hranici, která je zároveň vnější hranicí unie. "Jsme v situaci, kdy bráníme vstupu tisíců migrantů, brzy to mohou být statisíce a miliony," řekl. "Pokud nebudeme naše hranice v Evropě rozhodně chránit a bránit, pokusí se stovky milionů lidí z Afriky a Blízkého východu dostat do Evropy, obzvláště pak do Německa. V Německu žije přes 80 milionů lidí. Dovolili byste přijít dalším 50 milionům?" uvedl Morawiecki. Odpověděl si, že Němci by rádi nebyli, protože si chtějí udržet svou kulturu a životní standard.

Polský premiér nicméně v rozhovoru s Bildem kancléřku a také jejího předpokládaného nástupce Olafa Scholze ocenil, že spolu s ostatními představiteli zemí NATO vyslovili Polsku podporu. Jedním z kroků by podle ministerského předsedy mohla být i aktivace článku čtyři alianční smlouvy. Ten počítá s konzultacemi mezi členskými státy, pokud některá ze členských zemí cítí, že je ohrožena její územní celistvost, politická nezávislost či bezpečnost.

Morawiecki také zopakoval, že Lukašenko používá běžence jako zbraň a prostředek nátlaku, aby oslabil a rozvrátil jednotu unie. Nevyloučil, že krize by také mohla odpoutat pozornost od dalšího vojenského útoku na Ukrajinu, který podle něj ruský prezident Vladimir Putin připravuje.

Situace na hranicích je stabilní, varoval polský premiér. Nezbytná je podle něj také uzavírka oblasti před hraničním plotem, kam se nedostanou novináři, humanitární organizace a ani zákonodárci. "Protože mnoho pomocníků a politiků situaci zneužívalo k vlastní propagandě," zdůvodnil premiér uzávěru. Dodal, že pro novináře bude brzy na hranicích zřízeno informační středisko.

Témata:  Polsko uprchlíci Mateusz Morawiecki

Související

Aktuálně se děje

17. února 2026 14:19

Putin „zavařil“ Orbánovi, před blížícími se volbami čelí závažnému výpadku dodávek ropy

Slovensko, stejně jako Maďarsko učinily kroky k zahájení nouzového čerpání ropy ze svých strategických rezerv. Obě země tak činí v reakci na snížení a posléze úplné zastavení dodávek ropy potrubím Družba. Tím surovina neteče už takřka tři týdny. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Jesse Jackson

Jesse Jackson zemřel. Amerika přišla o nejslavnějšího pastora současnosti, proslavil se bojem za rovnoprávnost

Ve věku 84 let v úterý ráno pokojně zemřel Jesse Jackson, jedna z nejvýznamnějších postav amerického hnutí za občanská práva a zkušený politik, který zásadně ovlivnil podobu moderních Spojených států. Smutnou zprávu potvrdila jeho rodina v prohlášení, v němž ho označila za „vůdce-služebníka“, který zasvětil svůj život boji za utlačované, přehlížené a ty, jejichž hlas nebyl slyšet. Jacksonův odchod znamená konec jedné velké éry amerického aktivismu.