Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pomoc stačí Ukrajině k obraně, převahu však neumožňuje, tvrdí expert

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Dosavadní zahraniční pomoc Ukrajině stačila podle Richarda Stojara z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany k efektivní obraně, neumožňuje ale napadené zemi převahu nad Ruskem. Stojar řekl ČTK, že zahraniční podpora je a byla pro Ukrajinu nicméně zásadní.

Bez dodávek vojenského materiálu, který ukrajinské síly obdržely ještě před ruskou invazí 24.února, by podle něj efektivní obrana v první fázi konfliktu byla sice rovněž možná, ale zřejmě za cenu vyšších vlastních ztrát a nižší efektivity při ničení nepřátelských cílů. Rusko napadlo Ukrajinu před půl rokem.

"Pomoc ovšem nespočívá jen v dodávkách materiálu, neméně významnou součástí je sdílení zpravodajských informací, které by samotná ukrajinská strana nebyla schopna v takovém rozsahu získat. Tyto informace pak pochopitelně umožňují adekvátně reagovat na záměry protivníka a zbavují ruskou stranu možnosti nepozorované koncentrace sil a překvapivých úderů na extrémně dlouhé frontové linii," řekl expert v rozhovoru pro ČTK. Informace, které Ukrajinci dostali, jim podle něj v taktické rovině umožnily zasáhnout řadu vysoce hodnotných cílů a oslabit ruské vojenské schopnosti vést útočné operace.

Zahraniční materiální podpora je pro ukrajinské síly podle něj zásadní i v současnosti. "Má však své limity a je celkem logické, že není zcela v možnostech zahraničních partnerů bezezbytku splnit všechny ukrajinské požadavky," uvedl Stojar.

Míní, že dodávky vyspělých zbraňových systémů narušily výraznou palebnou převahu ruského dělostřelectva, a to především díky úderům na logistické zázemí. Nepoměr sil v této oblasti však podle Stojara přetrvává. Pro úspěšnou obranu a případou ofenzivu budou ukrajinské síly nadále potřebovat především dělostřelecké systémy a raketomety dalekého dosahu s inteligentní municí. Také prostředky umožňující včasnou identifikaci ruských cílů. Další ukrajinskou prioritou podle něj zůstanou systémy protivzdušné obrany ke zneškodnění ruských raketových úderů i případného výraznějšího nasazení ruských vzdušných sil.

"Celkově lze vyvodit, že dosavadní externí pomoc Ukrajině byla dostačující k realizaci efektivní obrany, nicméně stále neumožňuje dosažení materiální převahy nad ruským protivníkem, nezbytné k jeho vojenské porážce či vytlačení z doposud obsazeného ukrajinského teritoria," uzavřel Stojar.

Témata:  Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy