"Pokud chce Maďarsko skutečně pomoci s ukončením války, tak by mělo udělat následující: přestat ničit jednotu v EU, podpořit nové protiruské sankce, poskytnout vojenskou pomoc Ukrajině a nevytvářet další zdroje financování pro ruskou vojenskou mašinérii," uvedl mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.

Nikolenko tak odkázal mimo jiné na středeční prohlášení maďarského premiéra Viktora Orbána, že jeho země je připravená platit za dodávky ruského plynu v rublech. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal výnos požadující, aby evropští zákazníci platili za ruský plyn rubly, které získají výměnou eur či jiné měny v ruské bance; Evropská unie takový model odmítá.

Maďarsko také na rozdíl od většiny zemí v Evropské unii a jako jediný z unijních sousedů Ukrajiny odmítlo dodat Kyjevu zbraně nebo umožnit jejich transport přes své území. Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács dnes podle agentury MTI řekl, že výsledky parlamentních voleb, v nichž v neděli Orbánova strana Fidesz jasně porazila opoziční blok, dávají maďarskému vedení jistotu, že jeho postoj k situaci na Ukrajině je správný a má podporu většiny obyvatel.

Maďarský premiér odsoudil ruskou invazi, podpořil suverenitu Ukrajiny a nevetoval sankce Evropské unie vůči Rusku, zdržel se však přímé kritiky ruského prezidenta a odmítl myšlenku omezení dovozu ropy a plynu z Ruska s tím, že by to zničilo maďarskou ekonomiku.