reklama

Nejvážnější situace je nadále ve vinařské oblasti Sonoma severně od San Franciska, nově ale začalo hořet rovněž na severozápadním okraji Los Angeles poblíž Gettyho centra, kde má své rezidence i řada celebrit.

Oblast Sonoma asi 120 kilometrů severně od San Franciska požáry trápí už od poloviny minulého týdne. Kvůli mimořádně silnému větru dosahujícímu o víkendu rychlosti až 160 kilometrů v hodině, se je ale dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.

Evakuovat se tady muselo na 190.000 lidí, navíc více než milion domácností a podniků zůstává kvůli rozhodnutí energetické společnosti PG&E bez proudu. Dodávky elektřiny byly přerušeny z preventivních důvodů, aby kvůli případné poruše vedení a následnému zkratu nezačalo hořet na dalších místech.

"Ty podmínky by se daly přirovnat k sudu se střelným prachem," uvedl velitel hasičů Jonathan Cox. Podle nejnovějších údajů se v okrese Sonoma podařilo dosud uhasit jen asi pět procent hořící plochy. Nasazeno tu je přes 3000 hasičů.

O něco optimističtěji to vypadá z požárem poblíž města Santa Clarita asi 50 kilometrů severně od Los Angeles. Domovy tam muselo opustit na 40.000 lidí, většina se jich už ale mohla opět vrátit. Oheň zničil nebo poškodil přes 30 budov, plocha o rozloze 18 čtverečních kilometrů je ze tří čtvrtin uhašená, uvedly dnes místní úřady.

Nově naopak začalo hořet na severozápadním okraji Los Angeles poblíž Gettyho centra, kde sídlí známá galerie výtvarného umění. Ohrožená je čtvrť Sherman Oaks na západ od dálnice 405, kde má své domy i řada celebrit. Podle velitele místních hasičů Erika Scotta zatím oheň strávil dva domy, obyvatelé 10.000 dalších budov ale dostanou příkaz k evakuaci, uvedl list Los Angeles Times. Na místě je asi 500 hasičů, kteří varují, že kvůli silnému větru se může situace rychle zhoršit.

Jedním z těch, kdo musel v noci na dnešek narychlo opustit svůj dům, byl i známý basketbalista LeBron James. "Požár v LA není žádná legrace. Musel jsem se narychlo evakuovat a jezdím s rodinou dokola a hledám ubytování," napsal na twitteru.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama