reklama

Nošení ochranných pomůcek je ode dneška v Rakousku povinné v supermarketech, řeznictvích a dalších obchodech s potravinami, dále v bankách, na úřadech, poštách, v nemocnicích, lékařských ordinacích či domovech s pečovatelskou službou, informuje Kronen Zeitung. Povinnost platí také v kostelech při bohoslužbách, na kulturních akcích v uzavřených prostorech či na shromážděních, kde není možné udržovat vzájemný odstup alespoň jeden metr.

Dosud si Rakušané museli nasadit roušku při vstupu do lékáren, prostředků hromadné dopravy či taxíku. V nemocnicích, u lékaře či na kulturních akcích byly dosud tyto ochranné pomůcky doporučené.

Vláda rozhodla o zpřísnění koronavirových opatření v úterý. Ve středu je rozšířila také o povinnost nosit roušky na benzínových pumpách a v pekařstvích.

Podle ministerstva zdravotnictví v květnu a v červnu přibývalo denně méně než 50 nově infikovaných osob, v posledních třech týdnech ale přírůstků bylo téměř každý den více než sto. Ve čtvrtek zaznamenaly úřady 170 nově nakažených, čímž celková bilance stoupla na 20.099. S nemocí covid-19 zemřelo v Rakousku dosud 711 lidí. Nejhůře postiženým okresem je dolnorakouský Horn u hranic s Českem, kde na 10.000 obyvatel vychází 10,3 nakažených.

Kvůli právním nejasnostem se ale odsouvá původně plánované zpřísnění pravidel pro vstup osob z rizikových zemí. Vstoupit do Rakouska měli mít poleno pouze ti, kteří se prokáží negativním testem na koronavirus vystavený některou z laboratoří, jejichž certifikaci Rakousko uznává. Cestující si podle vládních plánů také neměli mít možnost vybrat mezi testem a 14denní karanténou - ta má být napříště povinná pro všechny přijíždějící z rizikových zemí. Zesílen má být i karanténní dohled. Opatření mělo dopadnout zejména na rakouské občany s původem v balkánských zemích, které momentálně zažívají druhou vlnu nákazy.

Odklad přichází poté, co ve středu rakouský ústavní soud rozhodl, že část vládních opatření proti šíření koronavirové nákazy byla v rozporu se základním zákonem.

reklama