Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozůstatek dávné letecké nehody? Mont Blanc vydal tajemství

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

V tající mase ledovce pokrývajícího nejvyšší evropskou horu Mont Blanc byly nalezeny indické noviny z roku 1966, informuje na svých internetových stránkách britská BBC. Zřejmě se tam dostaly při leteckém neštěstí ze zimy roku 1966, kdy se v oblasti zřítil stroj společnosti Air India.

Deníky, které byly k dispozici cestujícím v letadle, na titulních stránkách informovaly o tom, že premiérkou se stala Indira Gándhíová. Tato politička, přezdívaná Matka Indie, je doposud jedinou ženou v čele indického kabinetu.

Noviny našel Timothée Mottin, majitel restaurace nedaleko francouzského Chamonix. Jsou prý v dobrém stavu, články v nich jsou stále čitelné. Plánuje je vystavit ve své restauraci, kde hostům předvádí i jiné už dříve nalezené předměty z havarovaného letadla. Letecké neštěstí v lednu 1966 nikdo ze 117 lidí na palubě nepřežil. Stroj tehdy mířil z Bombaje do Londýna, ale při klesání k mezipřistání v Ženevě narazil do horského masivu a zřítil se nedaleko vrcholu Mont Blancu.

#IndiraGandhi is still prime minister on French Alps mountain.The melting of Mont Blanc #glacier revels #AirIndia #boeing707 crash#FrenchAlps #montblanc #planecrash #TimeMachine #alps #mountains pic.twitter.com/VrcKw3mqyD

— PRODIPTA MAULIK(Raj) (@prodiptamaulik) July 14, 2020

BBC uvádí, že nejcennější předmět z letecké katastrofy byla kovová schránka s drahými kameny, kterou jistý horolezec našel v roce 2013. Obsahovala smaragdy, safíry a rubíny v hodnotě, která tehdy byla odhadnuta na až 246.000 eur. Nálezce odevzdal poklad policii.

Ledovce nejen v Alpách tají kvůli zvyšujícím se teplotám. Loni v září úřady varovaly, že z ledovce Planpincieux nacházejícího se na italské straně masivu Mont Blancu se může utrhnout až 250.000 kubických metrů ledu.

Témata:  Alpy zajímavosti letecké nehody Francie

Související

Aktuálně se děje

25. prosince 2025 16:31

Lela Vémola našla zastání. Od slavných kolegyň dorazila slova podpory

Letošní vánoční svátky mají pro Lelu Vémolu velmi hořkou příchuť. Jen několik hodin před Štědrým dnem se její rodinné zázemí otřáslo v základech, když do jejich vily dorazila policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy