V polovině března pak organizoval cestu do ruskými vojsky obléhaného Kyjeva, které se vedle něj účastnil také Fiala a předseda slovinské vlády Janez Janša. Spolupráci s Polskem má Fiala za významnou zvlášť v době, kdy severní soused Česka hraje výraznou úlohu jako stát zasažený válkou na Ukrajině a uprchlickou vlnou.

"Polsko hraje velkou roli svou velikostí, historií i tím, že je nejzasaženější uprchlickou krizí," uvedl Fiala před týdnem v debatě serveru Blesk.cz. Polsko představuje spolu s pobaltskými státy lídra politiky EU vůči Rusku, dodal. Uzavřením sporu o důl Turów se podle něj otevřel prostor pro iniciativy, které jsou důležité v době, kdy se bude jednat v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině o novém světovém uspořádání i koncepci energetiky.

Jako předseda vlády navštívil Fiala Slovensko. Už dvakrát odložil cestu do Berlína. Původní březnový termín byl kvůli dramatickému mezinárodnímu dění po ruské invazi na Ukrajinu odložen na duben, druhý termín zrušil Fiala kvůli zotavování se z onemocnění covidem.

Očekává se, že ve Varšavě bude Fiala jednat o tématech spjatých s konfliktem na Ukrajině, přechodu Evropy na nový energetický model či uprchlické vlně. 

V Česku byla podle dnešních dat ministerstva vnitra zveřejněných na twitteru udělena dočasná ochrana již téměř 302 tisícům lidí, ve čtvrtek jich přibylo 2824. Cizinecké policii se přihlásilo 185 tisíc osob.