Odpoledne se premiér setká se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřem Olafem Scholzem.

Po nástupu nacistů k moci v roce 1933 sloužila věznice Plötzensee převážně k zadržování politických odpůrců. Ti byli v zařízení od roku 1936 také popravováni gilotinou a oběšením. Do konce druhé světové války zde přišlo o život přes 2800 vězňů více než dvaceti národností. Mezi popravenými bylo 701 československých občanů, z nichž 611 za protinacistický odboj.

Podle českého Ústavu pro studium totalitních režimů byli občané bývalého Československa druhou nejpočetnější skupinou obětí popravených v Plötzensee. To podle historiků dokládá odhodlanost Čechoslováků přispět k porážce nacistů.

Mezi nejznámější české vězně patří komunistický novinář Julius Fučík, kterého nacisté v Plötzensee oběsili v září 1943. Po válce učinil československý komunistický režim z Fučíka legendu a přední postavu své ideologie. Gilotinou byl popraven Vasil Kaprálek Škrach, který působil jako osobní knihovník prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Pod gilotinou zemřela i novinářka, odbojářka a spoluvydavatelka odbojářského časopisu V boj Irena Bernášková.