reklama

Není zatím jasné, kdo a kdy sestaví novou vládu. Favoritem na post premiéra je 34letý ministr školství Gabriel Attal. V případě jmenování by se stal nejmladším francouzským premiérem v historii a prvním, který otevřeně přiznává svou homosexualitu.

Dvaašedesátiletá Borneová bude nadále dohlížet na běžnou domácí agendu vlády až do jmenování nového kabinetu. Převzala vedení vlády v květnu 2022 jako druhá žena v dějinách Francie.

Diskuse o změnách ve vládě začala po prosincovém tlaku na Macrona v souvislosti s projednáváním nového imigračního zákona v parlamentu. Nakonec byl přísnější zákon schválen poté, co vláda učinila ústupky konzervativním republikánům.

Tato situace však vyvolala napětí v Macronově týmu, kdy 20 poslanců z jeho strany hlasovalo proti návrhu a 17 se zdrželo. Ministr zdravotnictví Aurélien Rousseau v reakci na přijetí zákona podal demisi, a hovořilo se o možném odchodu dalších levicově orientovaných ministrů.

Macron čelí složité situaci od parlamentních voleb v červnu 2022, protože jeho vláda nemá v Národním shromáždění absolutní většinu a musí spoléhat i na hlasy opozice.

Očekává se, že prostřednictvím nového kabinetu se Macron pokusí konsolidovat svůj tým, zejména s ohledem na letošní eurovolby, kde by mohl čelit významnému náskoku nacionalistů kolem Marine Le Penové podle průzkumů.