Élisabeth Borneová

Élisabeth Borneová

Premiérka Francie Elisabeth Borneová podala demisi

Svět

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová podala v pondělí demisi po méně než dvou letech ve funkci. Prezident Emmanuel Macron její odchod v rámci plánovaných výraznějších změn ve vládě akceptoval. Uvedl to server France24.

Élisabeth Borneová

Francouzská opozice neuspěla s pokusem vyslovit nedůvěru vládě

Svět

Francouzská opozice dnes podle očekávaní neuspěla s pokusem vyslovit nedůvěru vládě premiérky Élisabeth Borneové. Návrh levicového bloku NUPES získal 239 hlasů, návrh krajně pravicového Národního sdružení (RN) jen 90 hlasů. Pro svržení vlády bylo potřeba hlasy nejméně 289 poslanců dolní komory parlamentu, píše deník Le Monde.

Élisabeth Borneová

Francouzská vláda obešla parlament, aby prosadila rozpočet

Svět

Francouzská vláda se rozhodla navzdory rozporům v parlamentu prosadit zákon o rozpočtu na rok 2023 a využila k tomu zvláštních ústavních pravomocí, díky kterým není potřeba, aby zákon schválili zákonodárci. Koalice opozičních levicových stran NUPES ihned uvedla, že na krok zareaguje návrhem na vyslovení nedůvěry vládě.

Francie

Svět

Francouzská premiérka vyzvala k energetické střídmosti, je to podle ní nutné

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová dnes vyzvala obyvatele své země k energetické střídmosti. Podle ní je to nezbytné kvůli válce na Ukrajině a rozhodnutí Ruska používat dodávky energií jako prostředek vydírání. Úspory ve spotřebě Francii umožní prožít zimní měsíce bez omezení dodávek energií, uvedla premiérka na dnešní tiskové konferenci k plánu úspor.

Élisabeth Borneová

Francouzská premiérka varuje podniky před zavedením přídělů energií

Svět

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová dnes varovala podniky před možností, že bude v zemi zaveden na dodávky energií přídělový systém. Země by k tomu mohla být v zimě donucena, pokud Rusko přeruší dodávky plynu. Šéfka vlády proto firmy vyzvala k šetření energiemi už nyní.

Emmanuel Macron

Francouzský prezident Macron dál ztrácí oblibu, předstihla ho premiérka Borneová

Svět

Francouzský prezident Emmanuel Macron má stále menší oblibu mezi občany, ukázal dnes zveřejněný průzkum společnosti Ifop. S Macronovými výkony je spokojeno 37 procent lidí, o jeden procentní bod méně než o měsíc dříve. Kroky premiérky Élisabeth Borneové schvaluje 41 procent dotazovaných. Za poslední měsíc si polepšila o tři procentní body a předstihla Macrona, píše server BFM TV.

Élisabeth Borneová

Francouzská vláda přečkala hlasování o nedůvěře

Svět

Návrh francouzské levice na vyslovení nedůvěry premiérce Élisabeth Borneové a její vládě dnes v parlamentu neuspěl, informoval deník Le Monde. Pro vyjádření nedůvěry byl nutný souhlas většiny, tedy 289 hlasů. Pro návrh však bylo jen 146 poslanců, přičemž opoziční konzervativci a členové krajní pravice se rozhodli nehlasovat.

Élisabeth Borneová

Novou francouzskou premiérkou se po Castexovi stala Élisabeth Borneová

Svět

Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. S odvoláním na Elysejský palác o tom dnes informovala agentura AFP. Je teprve druhou ženou, která byla jmenována do této funkce. V úřadu nahradila Jeana Castexe, jenž stál v čele kabinetu od července 2020 a odpoledne podal demisi.

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy