Opozice vyvolala hlasování kvůli způsobu, jakým vláda nedávno prosadila zákon o rozpočtu na rok 2023. Využila k tomu zvláštních ústavních pravomocí, díky kterým není potřeba, aby zákon schválili zákonodárci. Vláda se v případě rozpočtu uchýlila k použití této cesty, ve francouzských médiích označované podle odstavce a článku zákona 49.3, poté, co v červnových volbách ztratila v Národním shromáždění absolutní většinu.

Na půdě parlamentu dnes zazněly dva návrhy na vyslovení nedůvěry, třetí se očekává během nočního jednání. Zatímco 89 poslanců RN se solidárně rozhodlo podpořit návrh levice, zákonodárci NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) obdobný krok poměrně nečekaně odmítli. Třetí návrh se staví proti způsobu přijetí zákona o rozpočtu na sociální zabezpečení.

"Naše slova a naše skutky se řídí národním zájmem," uvedla na půdě parlamentu bývalá šéfka RN Marine Le Penová a dodala, že její strana se nebojí ani případného rozpuštění parlamentu.

"Parlament dostal náhubek," prohlásila poslankyně za zelené Cyrielle Chatelainová. Článek "49.3 je zbraň pro slabochy, kterým došly argumenty", dodala.

Vládní blok, který podporuje prezidenta Emmanuela Macrona, v červnových volbách sice zvítězil, ale přišel o většinu. Pro každý jednotlivý návrh tak musí hledat podporu dalších uskupení mimo blok. Programově blízcí jsou vládě Republikáni (LR), při dnešním hlasování navzdory výhradám k rozpočtu vládu podpořili.