Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzská opozice neuspěla s pokusem vyslovit nedůvěru vládě

Élisabeth Borneová
Élisabeth Borneová
Foto: facebook Élisabeth Borneová

Francouzská opozice dnes podle očekávaní neuspěla s pokusem vyslovit nedůvěru vládě premiérky Élisabeth Borneové. Návrh levicového bloku NUPES získal 239 hlasů, návrh krajně pravicového Národního sdružení (RN) jen 90 hlasů. Pro svržení vlády bylo potřeba hlasy nejméně 289 poslanců dolní komory parlamentu, píše deník Le Monde.

Opozice vyvolala hlasování kvůli způsobu, jakým vláda nedávno prosadila zákon o rozpočtu na rok 2023. Využila k tomu zvláštních ústavních pravomocí, díky kterým není potřeba, aby zákon schválili zákonodárci. Vláda se v případě rozpočtu uchýlila k použití této cesty, ve francouzských médiích označované podle odstavce a článku zákona 49.3, poté, co v červnových volbách ztratila v Národním shromáždění absolutní většinu.

Na půdě parlamentu dnes zazněly dva návrhy na vyslovení nedůvěry, třetí se očekává během nočního jednání. Zatímco 89 poslanců RN se solidárně rozhodlo podpořit návrh levice, zákonodárci NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) obdobný krok poměrně nečekaně odmítli. Třetí návrh se staví proti způsobu přijetí zákona o rozpočtu na sociální zabezpečení.

"Naše slova a naše skutky se řídí národním zájmem," uvedla na půdě parlamentu bývalá šéfka RN Marine Le Penová a dodala, že její strana se nebojí ani případného rozpuštění parlamentu.

"Parlament dostal náhubek," prohlásila poslankyně za zelené Cyrielle Chatelainová. Článek "49.3 je zbraň pro slabochy, kterým došly argumenty", dodala.

Vládní blok, který podporuje prezidenta Emmanuela Macrona, v červnových volbách sice zvítězil, ale přišel o většinu. Pro každý jednotlivý návrh tak musí hledat podporu dalších uskupení mimo blok. Programově blízcí jsou vládě Republikáni (LR), při dnešním hlasování navzdory výhradám k rozpočtu vládu podpořili.

Témata:  Élisabeth Borneová Francie

Související

Aktuálně se děje

9:50

Šikana ve škole: Rozpoznání, prevence a řešení

Šikana představuje závažný problém v mnoha školách, který může mít dlouhodobé negativní dopady na fyzické i psychické zdraví žáků. Je proto klíčové porozumět jejím projevům, příčinám a možnostem prevence a intervence.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Robert Fico

Analýza

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.