Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzská opozice neuspěla s pokusem vyslovit nedůvěru vládě

Élisabeth Borneová
Élisabeth Borneová
Foto: facebook Élisabeth Borneová

Francouzská opozice dnes podle očekávaní neuspěla s pokusem vyslovit nedůvěru vládě premiérky Élisabeth Borneové. Návrh levicového bloku NUPES získal 239 hlasů, návrh krajně pravicového Národního sdružení (RN) jen 90 hlasů. Pro svržení vlády bylo potřeba hlasy nejméně 289 poslanců dolní komory parlamentu, píše deník Le Monde.

Opozice vyvolala hlasování kvůli způsobu, jakým vláda nedávno prosadila zákon o rozpočtu na rok 2023. Využila k tomu zvláštních ústavních pravomocí, díky kterým není potřeba, aby zákon schválili zákonodárci. Vláda se v případě rozpočtu uchýlila k použití této cesty, ve francouzských médiích označované podle odstavce a článku zákona 49.3, poté, co v červnových volbách ztratila v Národním shromáždění absolutní většinu.

Na půdě parlamentu dnes zazněly dva návrhy na vyslovení nedůvěry, třetí se očekává během nočního jednání. Zatímco 89 poslanců RN se solidárně rozhodlo podpořit návrh levice, zákonodárci NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) obdobný krok poměrně nečekaně odmítli. Třetí návrh se staví proti způsobu přijetí zákona o rozpočtu na sociální zabezpečení.

"Naše slova a naše skutky se řídí národním zájmem," uvedla na půdě parlamentu bývalá šéfka RN Marine Le Penová a dodala, že její strana se nebojí ani případného rozpuštění parlamentu.

"Parlament dostal náhubek," prohlásila poslankyně za zelené Cyrielle Chatelainová. Článek "49.3 je zbraň pro slabochy, kterým došly argumenty", dodala.

Vládní blok, který podporuje prezidenta Emmanuela Macrona, v červnových volbách sice zvítězil, ale přišel o většinu. Pro každý jednotlivý návrh tak musí hledat podporu dalších uskupení mimo blok. Programově blízcí jsou vládě Republikáni (LR), při dnešním hlasování navzdory výhradám k rozpočtu vládu podpořili.

Témata:  Élisabeth Borneová Francie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.