Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzská premiérka varuje podniky před zavedením přídělů energií

Élisabeth Borneová
Élisabeth Borneová
Foto: facebook Élisabeth Borneová

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová dnes varovala podniky před možností, že bude v zemi zaveden na dodávky energií přídělový systém. Země by k tomu mohla být v zimě donucena, pokud Rusko přeruší dodávky plynu. Šéfka vlády proto firmy vyzvala k šetření energiemi už nyní.

"Pokud bychom byli nuceni zavést přídělový systém, byly by postiženy jako první podniky," řekla dnes Borneová v Paříži na setkání se zaměstnavatelským sdružením Medef.

Premiérka společnosti vyzvala, aby v září vypracovaly vlastní úsporné energetické plány. "Pokud budeme jednat společně, můžeme překonat riziko nedostatku. Ale pokud každý svou část neudělá nebo pokud se naplní všechny nepříznivé hypotézy, budeme nuceni spotřebu uměle snížit," řekla Borneová a dodala, že výpadek plynu by rychle mohl vést k vážným ekonomickým a sociálním důsledkům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil plán na úsporu energií už v polovině července. Vláda chce, aby veřejná správa a státní firmy šly příkladem. Ke snížení spotřeby energie povzbuzuje kabinet také francouzské občany.

Obavy z nedostatku energie v zimě pramení mimo jiné ze skutečnosti, že ve Francii je v současnosti v provozu jen asi polovina jaderných reaktorů. Ty jsou přitom v zemi pro výrobu elektřiny klíčové.

Témata:  Élisabeth Borneová Francie

Související

Aktuálně se děje

9:50

Šikana ve škole: Rozpoznání, prevence a řešení

Šikana představuje závažný problém v mnoha školách, který může mít dlouhodobé negativní dopady na fyzické i psychické zdraví žáků. Je proto klíčové porozumět jejím projevům, příčinám a možnostem prevence a intervence.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Robert Fico

Analýza

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.