Vláda sníží vytápění v kancelářích či nechá omezit osvětlení v noci, informují média.

Podle Borneové je energetická střídmost nezbytností vzhledem k válce na Ukrajině. "Jde o to, abychom se vyhnuli zbytečné spotřebě a abychom nespotřebovávali všichni ve stejný čas," uvedla Borneová, podle které se střídmost příznivě projeví na složenkách i na ekologické stopě Francouzů.

Šéfka francouzské vlády v této záležitosti vyzvala - obrazně řečeno - ke všeobecné mobilizaci. Pokud se úspory energií podaří realizovat, Borneová věří, že Francie nezažije v zimě omezení dodávek energií. V delším horizontu podle ní úspory energií přispějí k omezení emisí skleníkových plynů a k dosažení ekologických cílů vlády.

Vláda na tiskové konferenci představila svůj plán opatření. V kancelářích nařídila snížit teplotu vytápění na 19 stupňů Celsia přes den a 16 stupňů v noci. Domácnosti vyzvala, aby nevyhřívaly byty nad 19 stupňů. V tělocvičnách se teplota sníží na 14 stupňů a teplota vody ve veřejných bazénech klesne o jeden stupeň. Provoz vleků v horách bude přísněji regulován a rychlost více přizpůsobena poptávce.

Vláda také zvýší příspěvek pro práci z domova u státních zaměstnanců, nebo vytvoří nový bonus pro sdílení jízd automobilem. Zpřísní se již existující pravidla, která omezují noční osvětlení vitrín a vývěsek. V obchodech velkých nákupních řetězců se v době, kdy jsou otevřené veřejnosti, sníží osvětlení o 30 procent, uvedl deník Le Monde. Ve služebních vozech státní zaměstnanci budou smět jezdit na dálnici maximální rychlostí 110 kilometrů za hodinu.

Francouzská vláda chce do roku 2024 snížit spotřebu energií o deset procent ve srovnání s rokem 2019, uvedla agentura Reuters. Borneová dnes řekla, že úřady budou každý týden zveřejňovat zprávu o spotřebě a úsporách energií. V uplynulých týdnech vyvolával obavy ohledně zajištění dodávek energií velký počet odstavených jaderných reaktorů. Podle vlády se je ale postupně podaří znovu zapojit pro účely dodávek elektřiny.