Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzský prezident Macron dál ztrácí oblibu, předstihla ho premiérka Borneová

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron má stále menší oblibu mezi občany, ukázal dnes zveřejněný průzkum společnosti Ifop. S Macronovými výkony je spokojeno 37 procent lidí, o jeden procentní bod méně než o měsíc dříve. Kroky premiérky Élisabeth Borneové schvaluje 41 procent dotazovaných. Za poslední měsíc si polepšila o tři procentní body a předstihla Macrona, píše server BFM TV.

Macron zažil sedmibodový propad popularity v červnu po relativním neúspěchu jím podporované koalice v parlamentních volbách. Teď se názor veřejnosti na prezidenta stabilizoval, píše Le Journal du Dimanche.

Poprvé od začátku pandemie covidu-19 nemá Macron nadpoloviční podporu u žádné skupiny obyvatelstva. Ztrácí dokonce i u skupin, které mu tradičně důvěřují, včetně voličů a sympatizantů jeho Republiky v pohybu (LREM) nebo šéfů firem.

Naopak Borneová si podle průzkumu výrazně polepšila u mladých lidí do 24 let (o 12 procentních bodů) a u živnostníků a řemeslníků (o devět bodů).

V průzkumu odpovídalo 986 lidí starších 18 let.

Naladění společnosti, která má ve větší oblibě premiéra než prezidenta, není ve Francii nové, píše agentura Anadolu. Premiér François Fillon byl oblíbenější než prezident Nicolas Sarkozy, stejně tak Manuel Valls předběhl Françoise Hollandea, píše Anadolu. Dlouhodobě nejoblíbenějším francouzským politikem je expremiér Édouard Philippe, který vedl vládu během Macronova prvního mandátu.

Témata:  Emmanuel Macron Francie Élisabeth Borneová

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy