Hlasování o nedůvěře vyvolal levicový blok NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie). Zástupci tohoto uskupení řekli už po červnových parlamentních volbách, že vláda, kterou v květnu jmenoval prezident Emmanuel Macron, by měla odejít.

"Měli bychom diskutovat o problémech, kterým Francouzi čelí," řekla Borneová ještě před hlasováním, které označila za "nespravedlivé".

Macronova centristická koalice Spolu získala ve volbách do Národního shromáždění 245 křesel. V 577členné dolní komoře parlamentu tak má sice nejsilnější zastoupení, ale přišla o většinu. K prosazení zákonů tedy bude potřebovat podporu dalších stran.

Macron poté částečně obměnil v květnu jmenovanou vládu. Podle nepsaných pravidel skončili zástupci jeho kabinetu, kteří neuspěli ve volbách. Hlavní ministerstva - financí, zahraničí, vnitra, obrany či školství - zůstala beze změny.

NUPES vyvolal hlasování o nedůvěře navzdory vládní obměně. Borneová minulý týden, když představovala programové prohlášení vlády, vyzvala opozici, aby byla otevřená kompromisům.

Přestože se výsledek hlasování očekával, mělo jít o ukázku plánu bloku NUPES, kterým je zkomplikovat prezidentovy záměry v parlamentu. NUPES má ale 151 členů, což znamená, že pět z nich se rozhodlo nehlasovat pro vyslovení nedůvěry. To lze považovat za pozitivní signál pro Borneovou a její vládu, napsala agentura Reuters.

Republikáni a krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové už před hlasováním oznámili, že se ho zdrží. Le Penová dříve uvedla, že podle jejího názoru se jedná o politický krok, jehož cílem je rozpad páté republiky. Návrhům Macronovy koalice v parlamentu se ale prý bude bránit všemi dostupnými prostředky.

Národní shromáždění může nyní začít projednávat balíček na zmírnění inflace ve ve výši 20 miliard eur (492 miliard Kč), který vláda představila minulý týden.

reklama