reklama

Pondělí bylo pro USA co do počtu úmrtí dosud nejhorším dnem koronavirové pandemie. Onemocnění COVID-19 podle televize CNN podlehlo nejméně 574 lidí a databáze Univerzity Johnse Hopkinse dnes ráno hlásila 3170 mrtvých od počátku šíření nákazy. Americká bilance se tak přiblížila té z Číny, kde podle oficiálních údajů kvůli koronaviru umřelo 3305 lidí.

Jen ve městě New York bylo evidováno 914 mrtvých, z celého státu New York pak bylo hlášeno 1224 smrtelných případů COVID-19. Celkový počet potvrzených infekcí už v USA přesáhl 163.000 a na 6000 pacientů bylo považováno za uzdravené.

Spojené státy mají nejvíce potvrzených případů nákazy na světě a odhaduje se, že počty budou nadále stoupat v důsledku širšího testování pacientů. Po celé zemi vznikají polní nemocnice v očekávání největšího náporu nemocných, který zřejmě teprve přijde. Nemocniční stany vyrostly i v newyorském Central Parku, do New Yorku také připlula armádní nemocniční loď USNS Comfort, která může poskytnout útočiště až 2500 nemocným.

"Všude je to válečná zóna," shrnul situaci pro list The New York Times nejmenovaný zdravotnický záchranář. Jeho kolega Anthony Almojera uvedl, že si poprvé po 17 letech u krizových složek v práci pobrečel. "Jsem vyděšený," popsal své pocity další zdravotník Phil Suarez, který v New Yorku jako záchranář pracuje 26 let.

zdroj: YouTube

Prezident Donald Trump v pondělí v Bílém domě uvedl, že "náročné časy" čekají Spojené státy i v nadcházejících 30 dnech. Test na koronavirus už podle něj podstoupilo více než milion Američanů, což je, jak připomíná Reuters, méně než tři procenta celkové populace USA. Ačkoliv země v uplynulých dnech zvýšila svou testovací kapacitu, v poměru k velikosti populace se zde stále testuje méně než v Itálii či Jižní Koreji.

Hlavní expert vlády na infekční onemocnění Anthony Fauci uvedl, že očekává druhou vlnu koronaviru na podzim. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy na ni budou tou dobou lépe připraveny.

Například americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se nyní snaží snižovat byrokratickou zátěž spojenou s vývojem prostředků na boj proti COVID-19. CNN uvádí, že agentura mimo jiné rychle schvaluje testovací metody, které vyvíjí soukromý sektor.

I v USA se rozhořela debata kolem nošení roušek či jiných doplňků zakrývajících nos a ústa. Federální vláda to zatím veřejnosti nedoporučuje, to by se ale mohlo změnit, neboť pracovníci Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) podle médií zvažují úpravu oficiálních instrukcí. Představitelé Trumpovy administrativy přitom tento měsíc od plošného používání roušek odrazovali s tím, že to může dokonce zvýšit riziko nakažení.

"Teď někteří odborníci na zdraví, podle nichž tvrzení, že masky u uživatele zvyšují riziko infekce virem, není ničím podložené, volají po daleko širší praxi zakrývání obličejů v USA," uvedl web Politico.

Mexická vláda v pondělí vyhlásila kvůli koronaviru stav zdravotní nouze a oznámila, že budou zavedena přísnější opatření, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy. Počet potvrzených případů v zemi přesáhl 1000, mrtvých je 28, informuje Reuters.

Mexické zdravotnictví v pondělí oznámilo, že počet potvrzených případů nákazy v zemi vystoupal na 1094, o den dříve to bylo 993. Mexiko proto do 30. dubna prodlouží zákaz aktivit, které nejsou nutné. Shromažďovat se bude moci maximálně 50 lidí. Lidé starší 60 let a zranitelní občané mají dodržovat doporučení, které jim ukládá zůstat doma.

"Vztahuje se to výhradně na osoby starší 60 let, lidi s vysokým krevním tlakem, diabetem či těhotné ženy, bez ohledu na to, zda pracují v kritickém sektoru," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Hugo Lopéz-Gatell.

Mexiko se řadí k zemím s největší mírou obezity a diabetu na světě. Odborníci proto v uplynulých týdnech varovali, že Mexičané mohou být více náchylní koronaviru, přestože průměrný věk populace je relativně nízký.

Na rozdíl od mnoha jiných zemí v regionu se prezident Andrés Manuel López Obrador zatím staví odmítavě k přijetí přísných ochranných opatření, která by mohla poškodit místní ekonomiku.