Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přes 3000 obyvatel vesnic v jižní Francii opustilo domovy kvůli požárům

Požár, ilustrační fotografie.
Požár, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Přes 3000 lidí na jihu Francie bylo dnes evakuováno kvůli postupujícímu lesnímu požáru, který spálil už nejméně 700 hektarů vegetace. Mezi evakuovanými jsou obyvatelé vesnic i turisté. O událostech informovala agentura AFP.

Požár vznikl v pondělí kvůli zemědělskému stroji, který jednou ze svých kovových částí drhnul o horký asfalt silnice, což způsobilo odlétávání jisker do suchého okolí vozovky. Zemědělec jedoucí na traktoru si ohně všiml, zavolal na pomoc záchranné složky a sám se snažil plameny uhasit vodou ze své cisterny. Už v pondělí musela být ale uvedena do akce hasicí letadla a více než 600 hasičů z několika oddělení.

Úřady dnes v kaňonu Gorges du Tarn v národním parku Cévennes nařídily evakuaci celé vesnice Mostuéjouls, která se nachází nedaleko hořícího jehličnatého lesa.

"Od požáru jsme pár kilometrů, ale evakuovali jsme se kvůli toxickým výparům z něj," řekl AFP Nicolas Bouviala, ředitel kempu v Mostuéjouls, který muselo opustit 200 lidí.

Podle evropského informačního sytému EFFIS letos ve Francii od začátku roku shořelo už 47.000 hektarů vegetace, což je rekord od roku 2006, kdy EFFIS data sbírá.

Témata:  Francie požáry

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy