Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Převaha Ruska nad Ukrajinou je masivní, za pár týdnů se navíc ještě zvětší

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Pokud Spojené státy brzy poskytnou Ukrajině podporu v podobě munice a zbraní, Rusko získá nad ukrajinskými jednotkami převahu až 10:1 do několika týdnů. Tuto závažnou situaci přednesl generál Christopher Cavoli, hlavní velitel Velení americké armády v Evropě (EUCOM), před americkým Kongresem.

Kromě Cavoliho vystoupila před Kongresem také Celeste Wallanderová, zástupkyně ministra obrany pro bezpečnost. Kongres má během následujících týdnů rozhodnout o poskytnutí podpory Ukrajině, avšak není zaručeno, že takové schválení pomoci přijde včas.

"V současnosti je ukrajinská armáda v nevýhodě 5:1 ve srovnání s ruskou. To znamená, že Rusko vypálí pět dělostřeleckých granátů, zatímco Ukrajina může odpálit pouze jeden. Za několik týdnů se toto poměrné číslo zvýší na 10:1. Nemluvíme o měsících a nemluvíme hypoteticky," řekl Cavoli.

Generál označil dodávky 155mm munice za klíčové, přičemž dělostřelectvo je podle něj hlavním faktorem ztrát v každém konfliktu. Pokud by Ukrajině došla munice, velkou část odpovědnosti by nesla zastavení dodávek ze strany USA, dodal Cavoli.

"Jejich schopnost bránit území a vzdušný prostor, který právě drží, se bez našich dodávek může velmi rychle snížit a také se sníží," zdůraznil generál.

Schválení dodávek pomoci je komplikováno situací ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni. Předseda Mike Johnson se snaží najít způsob, jak schválit dodávku pomoci, ale čelí odporu ze strany republikánů, kteří údajně odmítají poskytnout munici a zbraně kvůli obavám z nedostatku pro potřeby USA.

Johnsonovi navíc hrozí odvolání z funkce předsedy, protože ultrapravicové křídlo republikánů vedené Marjorie Taylor Greenovou se snaží o jeho sesazení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v úterý znovu vyjádřil k nedostatečné vojenské podpoře ze strany Západu v boji proti ruské invazi. 

"Naši partneři disponují určitými zbraněmi, které momentálně potřebujeme k přežití. A já prostě nechápu, proč tyto zbraně nedostáváme," uvedl Zelenskyj během své návštěvy v Charkově na východě Ukrajiny v rozhovoru pro německý deník Bild.

Zelenskyj opakovaně apeloval na dodání více systémů protivzdušné obrany a munice. navštívil Charkovskou oblast, kterou zasáhly ruské útoky, aby zhodnotil škody na energetické infrastruktuře a řešil problémy s dodávkami elektřiny. Také vyjádřil naději na dodání německých řízených střel dlouhého doletu Taurus.

Ruský prezident Vladimir Putin vede válku proti Ukrajině více než dva roky. Zelenskyj doufá, že USA poskytnou Ukrajině miliardy dolarů na vojenskou pomoc. Rusko disponuje výrazně většími zásobami zbraní a může poslat na frontu více vojáků.

"Ale jednotný Západ disponuje moderními zbraňovými systémy," zdůraznil Zelenskyj, který věří, že díky těmto systémům může být Rusko poraženo a Ukrajina může zvítězit.

Zelenskyj také potvrdil plány Ukrajiny na novou protiofenzívu k osvobození svých území okupovaných Ruskem. To bude vyžadovat více zbraní, zejména od USA.

Témata:  válka na Ukrajině USA Ruská armáda

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy