Spojené státy se z Afghánistánu stáhly v úterý, po 20 letech působení. Moc v zemi převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán. Biden kontroverzní stažení USA odůvodnil mimo jiné tím, že nechtěl posílat další generaci Američanů do války.

Manželé Bidenovi mají zvláštní vztah s vojáky a armádou, píše agentura DPA. Jejich syn Beau v letech 2008 a 2009 sloužil v Iráku, v roce 2015 zemřel na nádor na mozku. Když Biden v dubnu oznamoval stažení amerických vojáků z Afghánistánu, připomněl i svou osobní zkušenost rodiče nasazeného vojáka. "Jsem první prezident po 40 letech, který ví, co to znamená mít dítě, které slouží ve válečné zóně."

V nemocnici v Bethesdě v Marylandu nedaleko Washingtonu, kterou Bidenovi navštívili, se léčí 15 mariňáků zraněných při sebevražedném bombovém útoku na letišti v Kábulu na konci srpna. Letiště Američané a spojenci používali k evakuaci diplomatů, afghánských spolupracovníků cizích zemí a jejich rodin po změně režimu v Kábulu. Při útoku 13 amerických vojáků zemřelo.