Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Biden podepsal zákon o přísnější regulaci prodeje zbraní

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden dnes podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní, který díky dohodě demokratických a republikánských zákonodárců v předchozích dnech schválily obě komory Kongresu. Bidenův podpis tak byl už jen formalitou. Zákon reaguje na střelbu ve škole v texaském Uvalde, kde v květnu osmnáctiletý mladík zabil 21 lidí.

Podle agentury Reuters jde o nejvýznamnější normu v oblasti střelných zbraní za posledních 30 let, i když nepřináší žádné převratné změny.

Nový zákon se zaměřuje zejména na prodej zbraní mladým lidem a požaduje jejich přísnější prověřování. Kromě toho rozšiřuje omezení týkající se pachatelů domácího násilí a vyčleňuje finance na podporu duševního zdraví či bezpečnosti ve školách. Soubor opatření ale neobsahuje důraznější regulaci, po které volá Demokratická strana, jako je zákaz útočných pušek či prověřování všech nákupů střelných zbraní.

Normu, kterou vypracovala skupina demokratických a republikánských senátorů, schválil ve čtvrtek Senát. Kromě demokratů ji podpořilo i 15 republikánských senátorů včetně lídra klubu Mitche McConnella. V pátek zákon prošel i ve Sněmovně reprezentantů, kde se na stranu demokratů přidalo 14 republikánských zákonodárců.

Témata:  Joe Biden zbraně USA

Související

Aktuálně se děje

26. prosince 2025 20:26

Vémola se ozval z vazby. Nerozumím obvinění, vzkazuje zápasník

Vánoce si nepochybně představoval jinak. Karlos Vémola skončil jako obviněný ve vazbě, přesto se dokázal ozvat svým fanouškům. První vyjádření k aktuální kauze se objevilo v pátek vpodvečer na instagramovém profilu Terminátora, jak se zápasníkovi přezdívá. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy