Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Pavel navštívil centrum, ze kterého Západ podporuje Ukrajinu

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezident Petr Pavel navštívil koordinační centrum vojenské i humanitární pomoci Ukrajině v polském Rzeszówě. Podle dostupných informací by si měl v přísně střežené základně prohlédnout centrum, které koordinuje dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu. Bude mít možnost vidět i středisko, které na dálku pomáhá Ukrajincům opravovat západní vojenskou techniku poničenou ve válce.

Pavel na letiště Rzeszów-Jasionka, kam ze západních zemí míří mimo jiné vojenská i humanitární pomoc, jež je následně pozemní cestou převážena přes polsko-ukrajinskou hranici, přiletěl kolem 13:30.

V Rzeszówě se soustředily kapacity pro pomoc Ukrajině. Řeší se zde nejen otázky týkající se dodávek materiálů, ale i úkoly spojené s opravou techniky. Kvůli bezpečnosti je oblast přísně střežena, mimo jiné jsou zde umístěny americké systémy protivzdušné obrany Patriot, chráněna je též proti dronům.

Letiště v Jasionce u Rzeszówa se týká špionážní aféra z posledních dnů. Rozhlasová stanice RMF FM ve středu uvedla, že polské úřady rozkryly špionážní síť pracující pro Rusko. Polské úřady zadržely šest osob z východní Evropy pracující pro ruské tajné služby, zadrženy byly v souvislosti s odhalením skrytých kamer na důležitých tratích a železničních uzlech. Kamery zaznamenávaly pohyb na kolejích. Podle informací RMF FM šlo především o úseky železničních tratí v Podkarpatském vojvodství, a to právě včetně letiště u Rzeszówa.

Jako první bod programu by měl mít Pavel návštěvu amerického centra, které koordinuje dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu. Poté se podívá do centra, které se podílí na opravě vojenské techniky, která byla dodána západními zeměmi a byla během bojů na Ukrajině poškozena. Experti z něj na dálku komunikují s ukrajinskými techniky nebo ukrajinským opravárnám dávají pokyny, jak techniku opravovat. Pavel bude mít také možnost navštívit polskou část centra, ze které jsou koordinovány dodávky vojenské pomoci poskytované Polskem.

Do Rzeszówa s Pavlem přiletěla i manželka Eva, do vojenské části se s ním ale nevypravila. Na programu má návštěvu centra Medevac Hub Jasionka, které je určeno pro pacienty evakuované z Ukrajiny. Podívá se i do centra pomoci uprchlíkům, které zřídil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Témata:  Petr Pavel Polsko Ukrajina

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy