reklama

"Jsem hrdý na mou velkou vlast, na můj velký národ, který žene kupředu touha stále se překonávat. (...) Zvládli jsme dopady pandemie a zaznamenali významné sociálně-ekonomické úspěchy. (...) Čína je první z velkých světových ekonomik, která se vrátila k hospodářskému růstu," uvedl Si Ťin-pching v projevu.

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) z října Čína za rok 2020 dosáhne hospodářského růstu 1,9 procenta, což je sice výrazný pokles proti růstu o 6,1 procenta v roce 2019, ale v roce 2021 by měla druhá ekonomika světa opět zrychlit na 8,2 procent, píše agentura AP. Celosvětově MMF za letošní rok očekává propad ekonomiky o 4,4 procenta, nejhorší výsledek od hospodářské krize třicátých let.

Prezident Si v projevu také vyzval k mezinárodní spolupráci v boji s koronavirem. Čína také oznámila, že očkovací látka od státem vlastněné společnosti Sinopharm získala mimořádné povolení a Čína tak má první vakcínu na covid-19 schválenou pro použití u široké veřejnosti.

Čína dnes také oznámila svůj první případ britské mutace koronaviru, informaci zveřejnilo Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Mutace se u třiadvacetileté studentky, která do země přijela z Británie, prokázala při testu 14. prosince.

reklama