reklama

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že prezident bude na návštěvě Spojených států amerických od úterý 14. do pátku 17. listopadu. Peking potvrdil konání schůzky s Bidenem, ale neuvedl konkrétní témata. Podle agenturních zpráv se bude mluvit o obchodních vztazích, Tchaj-wanu, válce na Ukrajině i krizi na Blízkém východě.

Biden se v říjnu setkal s čínským ministrem zahraničí Wangem I, washingtonských rozhovorů s ním se zúčastnili i další američtí činitelé. Americký prezident tehdy zdůraznil, že obě země musí k vzájemné soutěživosti přistupovat zodpovědně a nechávat otevřené linky pro vzájemnou komunikaci.

Wang I se během dvoudenní návštěvy amerického hlavního města setkal i se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Po jednání řekl, že chce stabilizovat americko-čínské vztahy a zredukovat vzájemné nedorozumění po letech napětí.

Vztahy zkomplikoval například souboj o vliv na dění v asijsko-pacifické oblasti či rostoucí spolupráce Číny s Ruskem. Napětí panuje také kvůli Tchaj-wanu, který si pevninská Čína nárokuje.

Prezidenti USA a Číny se naposledy setkali loni v Indonésii. Letošní jednání se uskuteční na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který začíná v sobotu.