Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přežití Ukrajiny je pro USA důležité, napsal Trump

Donald Trump
Donald Trump
Foto: ČTK/Profimedia

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

„Jak všichni souhlasí, ukrajinské přežití a síla by měly být pro Evropu mnohem důležitější než pro nás, ale jsou důležité i pro nás!" Trump to uvedl ve čtvrtek na své sociální mediální platformě Truth Social. A dodal: "Prober se, Evropo!"

Bývalý prezident tak nepřímo podpořil balíček pomoci tím, že zaměřil většinu svého postu na americké spojence v Evropě, kteří podle něj nedostatečně přispívají na podporu Ukrajiny. Tento krok je pravděpodobně jedním z prvních uznání ze strany Trumpa, že zachování stability na Ukrajině je klíčovým bezpečnostním zájmem Spojených států, informovala agentura Reuters.

Nicméně někteří tvrdě pravicoví republikáni tento krok interpretují jako signál, že je proti současnému balíčku pomoci, i když Trump to explicitně nevyjádřil.

Nicméně tento krok se jeví jako jedno z prvních uznání ze strany Trumpa, že přežití Ukrajiny představuje důležitý bezpečnostní zájem Spojených států. Trump se loni na CNN odmítl jasně vyjádřit k otázce, zda by chtěl, aby Ukrajina zvítězila v konfliktu s Ruskem.

"Proč Evropa nedokáže vyrovnat či přispět na stejně jako Spojené státy na pomoc zemi, která je ve velké nouzi?"

Trumpův příspěvek přišel den poté, co pochválil Polsko po schůzce v Trump Tower v New Yorku polského prezidenta Andzreje Dudu, s ním se zde sešel. Bývalý prezident a polský vůdce diskutovali o Dudově návrhu, aby členové NATO utratili alespoň 3 % svého hrubého domácího produktu na obranu. V současnosti jsou povinni utratit alespoň 2 % HDP. Od začátku nám bylo velmi, velmi jasné, že nechceme, aby tento konflikt eskaloval.

Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Mike Johnson řekl, že komora bude o balíčku pomoci pro Ukrajinu hlasovat hned v sobotu, a to navzdory prudkým námitkám pravého křídla.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal ve čtvrtek uvítal pokrok ohledně balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů s tím, že američtí představitelé ho ujistili, že Kyjev může očekávat, že dostane nové zbraně do týdnů po schválení pomoci, jak uvádí Reuters.

Ještě doplňme, že podle dostupných informací z Kongresu, třetina ze zmíněných 61 miliard dolarů na pomoc Ukrajině by mělo jít také na pořízení zbraní pro USA, které nahradí ty, jenž jsou a nebo již byly zaslané na Ukrajinu. 

Šmyhal varoval před možností třetí světové války, pokud Ukrajina prohraje s Ruskem.

Témata:  válka na Ukrajině Donald Trump Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy