Podle dokumentu je nejsmrtonosnější migrační trasou i nadále centrální Středomoří, kde od loňského ledna zemřelo 2836 migrantů a uprchlíků, kteří se pokoušeli dostat do Itálie nebo na Maltu přechodem převážně z Libye a Tuniska. Druhou nejsmrtelnější je atlantická trasa ze západní Afriky na španělské Kanárské ostrovy, kde bylo od roku 2021 zaznamenáno více než 1500 úmrtí. Autoři zprávy připouštějí, že údaje jsou nejspíš podhodnocené, neboť mnoho lodí ztroskotá beze svědků.

Od loňského roku začaly strmě růst případy úmrtí při cestách přes turecko-řeckou hranici, při cestě přes západní Balkán a přes Lamanšský průliv. Od začátku války na Ukrajině v únoru, kterou rozpoutalo Rusko, stoupl také počet úmrtí na hranicích Evropské unie a Běloruska, které podporuje Rusko. IOM zaznamenala také 17 úmrtí Ukrajinců, kteří se snažili uniknout před válkou.

Mnoha úmrtím "by se dalo předejít rychlou a účinnou pomocí migrantům v nouzi", uvádí zpráva IOM o projektu Missing Migrants (pohřešovaní migranti).

Zpráva na základě svědectví přeživších uvedla, že 252 lidí zemřelo v souvislosti s nuceným vyhoštěním ze strany evropských orgánů, takzvanými pushbacky.

Jen u zlomku obětí, zhruba sedmi procent, se podaří vypátrat jejich zemi původu, což téměř znemožňuje zjistit jejich identitu. Jejich příbuzní se tak mnohdy o jejich úmrtí ani nemají šanci dozvědět, uvádí zpráva. Oběti, u kterých se podařilo zjistit národnost, pocházely nejčastěji ze Sýrie, Maroka a Alžírska.