Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při cestách do Evropy za osm let zemřelo více než 29.000 lidí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Při nelegálních cestách do Evropy od roku 2014 zemřelo více než 29.000 lidí, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve své zprávě. Od začátku roku 2021 organizace zdokumentovala 5684 úmrtí na migračních cestách. Nejčastěji lidé zahynou při snaze překonat Středozemní moře a na hranicích zemí na okraji kontinentu, jejich počty rostou stále rychleji, varuje zpráva.

Podle dokumentu je nejsmrtonosnější migrační trasou i nadále centrální Středomoří, kde od loňského ledna zemřelo 2836 migrantů a uprchlíků, kteří se pokoušeli dostat do Itálie nebo na Maltu přechodem převážně z Libye a Tuniska. Druhou nejsmrtelnější je atlantická trasa ze západní Afriky na španělské Kanárské ostrovy, kde bylo od roku 2021 zaznamenáno více než 1500 úmrtí. Autoři zprávy připouštějí, že údaje jsou nejspíš podhodnocené, neboť mnoho lodí ztroskotá beze svědků.

Od loňského roku začaly strmě růst případy úmrtí při cestách přes turecko-řeckou hranici, při cestě přes západní Balkán a přes Lamanšský průliv. Od začátku války na Ukrajině v únoru, kterou rozpoutalo Rusko, stoupl také počet úmrtí na hranicích Evropské unie a Běloruska, které podporuje Rusko. IOM zaznamenala také 17 úmrtí Ukrajinců, kteří se snažili uniknout před válkou.

Mnoha úmrtím "by se dalo předejít rychlou a účinnou pomocí migrantům v nouzi", uvádí zpráva IOM o projektu Missing Migrants (pohřešovaní migranti).

Zpráva na základě svědectví přeživších uvedla, že 252 lidí zemřelo v souvislosti s nuceným vyhoštěním ze strany evropských orgánů, takzvanými pushbacky.

Jen u zlomku obětí, zhruba sedmi procent, se podaří vypátrat jejich zemi původu, což téměř znemožňuje zjistit jejich identitu. Jejich příbuzní se tak mnohdy o jejich úmrtí ani nemají šanci dozvědět, uvádí zpráva. Oběti, u kterých se podařilo zjistit národnost, pocházely nejčastěji ze Sýrie, Maroka a Alžírska.

Témata:  uprchlíci

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy