Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při izraelských útocích údajně zahynulo už 70 rukojmích

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Sedm rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy zahynulo v důsledku izraelského bombardování. Oznámil to mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu Abú Ubajdá, uvedl server BBC.

Ubajdá na platformě Telegram uvedl, že pro vojenské tažení izraelské armády v Pásmu Gazy zahynulo již 70 rukojmích.

Počet palestinských obětí války v Pásmu Gazy od 7. října překročil 30.000. Oznámilo to v pátek ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které ovládá palestinské militantní hnutí Hamás.

Město Gaza a sever palestinské enklávy byly prvními cíli útoků izraelské armády v odvetě za útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém zahynulo téměř 1200 lidí, z toho kolem 700 civilistů. Hamás navíc zavlekl do pásma Gazy více než 240 rukojmích.

Izrael, odhodlaný vojensky porazit Hamás, vyzval civilisty žijící na severu Pásma Gazy, aby se evakuovali na jih. Sever byl následně do značné míry zničen a zůstává téměř izolován od zbytku enklávy, proudí do něj jen málo humanitární pomoci.

Představitelé agentur Organizace spojených národů tento týden varovali, že tisíce civilistů v Pásmu Gazy mohou zemřít hlady. Jejich varování zaznělo na půdě Rady bezpečnosti OSN.

"Nejméně 576.000 lidí v Gaze, čtvrtina její populace, je jen na krok od hladomoru," prohlásil ředitel Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Ramesh Rajasingham.

Jak dodal, jedno ze šesti dětí ve věku do dvou let trpí na severu Gazy "akutní podvýživou", zatímco přežití téměř celé populace tohoto území je závislé na "žalostně nedostatečné humanitární potravinové pomoci".

OSN opakovaně hlásí velké problémy s dodávkami pomoci do pásma Gazy, kde aktuálně až 1,7 z 2,2 milionu obyvatel, kteří utekli před boji, žijí v nouzových přístřešcích.

"Gaza čelí nejhorší úrovni podvýživy dětí na světě," upozornil náměstek ředitele Světového potravinového programu (WPF) Carl Skau. "Pokud se nic nezmění, hladomor na severu Gazy je neodvratný," dodal.

Témata:  Izrael Gaza

Aktuálně se děje

11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy