Letadlo ATR 42 společnosti Precision Air přepravovalo 39 cestujících, vedle nich byli na palubě také dva piloti a další dva členové posádky.

"Podařilo se nám zachránit poměrně dost lidí," uvedl podle agentury AP místní policejní velitel. "Když se letadlo nacházelo ve výšce kolem 100 metrů, začalo se potýkat s problémy a špatným počasím. Pršelo a letadlo spadlo do vody," dodal. Upozornil, že záchranné práce ještě pokračují.

Očitý svědek médiím popsal, že letadlo se za špatné viditelnosti přibližovalo k letišti způsobem, z kterého bylo patrné, že něco není v pořádku. Letadlo se podle něj v jednu chvíli k letišti natočilo, ale minulo ho a zamířilo do jezera. V oblasti byl v době nehody prudký déšť a mlha.

Četné fotografie a videozáznamy nehody zachycují letadlo částečně ponořené v jezeře nedaleko od břehu. Vidět jsou i čluny s lidmi i mnoho přihlížejících, kteří stojí na břehu nebo v mělké vodě. Záchranáři se podle místních médií snažili pomoci lidem uvězněným uvnitř stroje a záchranné složky se pokoušely letadlo vyzdvihnout z vody pomocí lan a jeřábu.

Společnost Precision Air je největší soukromou leteckou společností v Tanzanii. Letadlo, které havarovalo, vyrábí francouzsko-italská společnost ATR. Stroj má podle konfigurace kapacitu pro přepravu 30 až 50 lidí.