Podle médií se utrhla kabina těsně před cílovou stanicí lanovky vedoucí z letoviska Stresa u jezera Lago Maggiore na blízký alpský vrchol Mottarone vysoký 1491 metrů. S největší pravděpodobností se utrhlo nosné lano a kabina pak spadla do zalesněného a strmého terénu asi 100 metrů před cílovou stanicí, tedy v místech, kde se lanovka pohybovala vysoko nad zemí. Nehoda se stala kolem poledne. Na fotografii z místa havárie, kterou pořídili záchranáři, je vidět vrak kabiny zaklíněný mezi stromy.

Původní informace hovořily o tom, že v kabině bylo celkem 11 cestujících, při vyprošťovacích pracích se ale ukázalo, že pasažérů bylo více. "Definitivní bilance tragické nehody je 13 mrtvých a dva vážně zranění, kteří byli převezeni helikoptérou do Turína," uvedli na twitteru místní záchranáři.

Dvě těžce zraněné děti ve věku pět a devět let jsou nyní v péči lékařů. Starší z nich je na jednotce intenzivní péče a je napojeno na podpůrné přístroje, druhé dítě je při vědomí, utrpělo však poranění lebky a zlomeniny končetin, uvedl italský deník Corriere della Sera.

Příčina nehody zatím není jasná. Mluvčí horských záchranářů Walter Milan uvedl, že lanovka prošla mezi lety 2014 a 2016 celkovou renovací a po dlouhé přestávce způsobené opatřeními proti šíření koronaviru začala znovu jezdit teprve koncem dubna. Každá z kabin měla kapacitu až pro 35 lidí a podle agentury AFP je tak nepravděpodobné, že by příčinou havárie bylo přetížení lanovky.

Premiér Mario Draghi vyjádřil soustrast pozůstalým a uvedl, že hodlá ustavit zvláštní vyšetřovací komisi, která se bude neštěstím a jeho příčinami zabývat. Na místo neštěstí zamířil guvernér regionu Piemont Alberto Cirio.

Hora Mottarone v severoitalském regionu Piemont, asi 150 kilometrů od Turína, je oblíbeným výletním cílem v zimním i letním období. Jsou z ní totiž nádherné vyhlídky na jezero Lago Maggiore i sousední jezero Orta. Lanovku na vrchol často využívají i rodiny s dětmi, které jezdí do tamního zábavního parku Alpyland. Jízda trvá s jednou mezizastávkou asi 20 minut.