reklama

"Dnes ráno se v Brovarech zřítil vrtulník státní záchranné služby. V důsledku letecké katastrofy zahynulo vedení ministerstva vnitra: ministr (Denys Monastyrskyj), první náměstek ministra (Jevhenij Jenin) a státní tajemník (Jurij Lubkovyč)," oznámil náčelník ukrajinské policie Ihor Klymenko, kterého vláda později jmenovala náměstkem ministra vnitra a dočasně mu uložila vykonávat ministerskou roli.

Policie nejprve oznámila 16 mrtvých, šéf kyjevské oblastní správy následně informoval, že obětí je 18, zatímco záchranáři hlásili 15 mrtvých a tento údaj uvedl i šéf státu. Mezi oběťmi byly hlášeny i tři děti.

"Po upřesnění informací - po provedení identifikace - bylo na místě havárie vrtulníku nalezeno 14 mrtvých, mezi nimi bylo jedno dítě a devět lidí, kteří se nacházeli na palubě," uvedlo odpoledne tiskové oddělení DSNS podle serveru Ukrajinska pravda. Dalších 25 lidí, včetně 11 dětí, bylo podle něj zraněno a hospitalizováno.

Podle agentury Reuters helikoptéra narazila do budovy, což způsobilo na místě rozsáhlý požár. "V době tragédie byly ve školce děti i zaměstnanci," uvedl dříve gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba.

Videa sdílená na sociálních sítích ukazují hořící budovu a její okolí a slyšet je křik lidí.

Vedení ministerstva letělo na jedno z "horkých míst, kde se odehrávají boje", řekl novinářům v Brovarech zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Podle listu Ukrajinska pravda slíbil podrobnosti později. Měli navštívit Charkovskou oblast, uvedl mezitím podle agentury AP šéf policie v Charkovské oblasti Volodymyr Tymoško. Na palubě stroje byl Monastyrskyj a pět jeho spolupracovníků, spolu s nimi zahynuli také tři členové posádky, uvedla agentura Unian s odvoláním na záchranáře.

Zatím není jasné, co způsobilo pád vrtulníku. Rusko, jehož jednotky napadly Ukrajinu loni v únoru, se nevyjádřilo a ukrajinští představitelé se nezmínili o žádném ruském útoku v oblasti v době tragédie, poznamenala agentura Reuters.

V Brovarech se zřítil vrtulník francouzské výroby Super Puma, který poskytli francouzští partneři, uvedl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat citovaný serverem RBK-Ukrajina. Nejmenovaný francouzský činitel podle agentury AP uvedl, že helikoptéru si Ukrajinci koupili v roce 2019 a nebyla součástí vybavení, které Paříž poslala do této země od začátku ruské invaze.

Prokuratura svěřila vyšetřování příčin katastrofy ukrajinské tajné službě SBU, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na vyjádření generálního prokurátora Andrije Kostina. Podle něj na věci pracují experti a vyšetřovatelé a prověřují všechny verze. SBU podle Reuters uvedla, že vyšetřuje a zvažuje několik možných příčin havárie, včetně porušení pravidel letu, technické závady nebo úmyslného zničení vrtulníku.

Policie vyzvala svědky, aby se jí přihlásili. Mluvčí ukrajinské policie a ukrajinského letectva podle médií shodně uvedli, že je příliš brzy na stanovení příčin neštěstí, které se pokusí určit vyšetřovací komise. Ruská média spekulují, zda šlo o sabotáž, technickou závadu, chybu pilota či nešťastný zásah protivzdušné obrany.

Vysoce postavení činitelé běžně cestují během konfliktu vrtulníkem a tato tragédie může Kyjev přimět k zavedení pravidla, které existuje v mnoha evropských zemích a podle něhož by nejvyšší představitelé neměli létat stejným letounem, řekl agentuře AP politický analytik Volodymyr Fesenko.

V Brovarech, které jsou prakticky východním předměstím Kyjeva, žije asi 100.000 lidí. Státní záchranná služba spadá na Ukrajině pod ministerstvo vnitra. Vrtulník Eurocopter EC225 Super Puma je nyní označován jako Airbus Helicopters H225; kromě posádky může přepravovat až 24 cestujících.