Enerhoatom na komunikační platformě Telegram uvedl, že při útoku bylo zasaženo skladiště, kde je uloženo 174 kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem. Podle Enerhoatomu byly poškozeny tři senzory pro sledování radiace kolem areálu elektrárny.

"V důsledku toho není možná včasná detekce a reakce v případě zhoršení radiační situace nebo úniku radiace z kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem," uvedla společnost. Dodala, že zaměstnance zranil šrapnel a že byl převezen do nemocnice.

Záporožskou jadernou elektrárnu Rusko obsadilo v březnu, krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Stále v ní ale pracují ukrajinští technici. Ukrajinska pravda napsala, že před sobotním útokem se přibližně 500 Rusů a zaměstnanců ruské společnosti Rosatom ukrylo v bunkrech.

Rusko ze sobotního ostřelování elektrárny obvinilo Ukrajinu. Ukrajinské ozbrojené síly "večer provedly úder za použití raketometu Uragan. Poškozeny byly administrativní budovy a přilehlý prostor skladu," cituje agentura Interfax z prohlášení, které zveřejnila Ruskem dosazená správa Enerhodaru.

V pátek střely zasáhly vedení vysokého napětí u jaderné elektrárny, jeden z jejích reaktorů byl odstaven. Radiace ale ze zařízení neunikla. Ukrajina a Rusko se pak v sobotu vzájemně obviňovaly z "jaderného terorismu". Ukrajinský Enerhoatom uvedl, že za škody mohou Rusové, naopak ruské ministerstvo obrany obvinilo ukrajinské jednotky, že elektrárnu ostřelovaly.

Páteční ostřelování Záporožské jaderné elektrárny znepokojilo šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho. Vyzval proto k okamžitému zastavení bojů v blízkosti zařízení a varoval před nebezpečím jaderné katastrofy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v telefonátu s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem požadoval silnější reakci na kroky Moskvy, které označil za jaderný terorismus. Chce, aby na ruský jaderný průmysl a ruské jaderné palivo byly uvaleny sankce.