Tři ukrajinští vojáci o víkendu zahynuli a deset dalších utrpělo zranění na frontové linii při střetech s proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Podle ukrajinských zpravodajských webů o tom informovala ukrajinská armáda.
Dva vojáci přišli o život už v sobotu, když povstalci podle armády ostřelovali pozice ukrajinských ozbrojených sil z dělostřeleckých zbraní velké ráže a z granátometů. Podle agentury AFP kromě toho využili i drony ke shazování min.
Třetího ukrajinského vojáka zabila palba vedená z pozic separatistů dnes, informovala armáda. Ve zprávě, kterou zveřejnila večer, rovněž uvedla, že většina incidentů spojená se střelbou se během víkendu odehrála v oblasti Doněcka.
Podle bilance AFP, která vychází z oficiálních zdrojů, bylo od začátku roku zabito při přestřelkách s povstalci v oblasti Donbasu 53 ukrajinských vojáků. Loni za celý rok přišly vládní síly o 50 mužů. Separatisté od začátku roku informovali o třech desítkách svých mrtvých bojovníků.
Zatímco ve druhé polovině loňského roku se příměří docela respektovalo, letos napětí stoupá zejména od ruského cvičení, při kterém se u hranic s Ukrajinou ocitlo na 100.000 vojáků, připomněla AFP.
Konflikt v Donbasu vypukl na jaře 2014, krátce po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krymu, a vyžádal si dosud více než 13.000 životů. Rusko stále tvrdí, že nevyzbrojuje separatisty, přestože četné důkazy podle pozorovatelů svědčí o opaku.
Témata: Ukrajina, Ukrajinská krize
Související
12. listopadu 2025 15:02
9. listopadu 2025 21:05
9. listopadu 2025 14:16
31. října 2025 11:08
29. října 2025 19:58