Dva vojáci přišli o život už v sobotu, když povstalci podle armády ostřelovali pozice ukrajinských ozbrojených sil z dělostřeleckých zbraní velké ráže a z granátometů. Podle agentury AFP kromě toho využili i drony ke shazování min.

Třetího ukrajinského vojáka zabila palba vedená z pozic separatistů dnes, informovala armáda. Ve zprávě, kterou zveřejnila večer, rovněž uvedla, že většina incidentů spojená se střelbou se během víkendu odehrála v oblasti Doněcka.

Podle bilance AFP, která vychází z oficiálních zdrojů, bylo od začátku roku zabito při přestřelkách s povstalci v oblasti Donbasu 53 ukrajinských vojáků. Loni za celý rok přišly vládní síly o 50 mužů. Separatisté od začátku roku informovali o třech desítkách svých mrtvých bojovníků.

Zatímco ve druhé polovině loňského roku se příměří docela respektovalo, letos napětí stoupá zejména od ruského cvičení, při kterém se u hranic s Ukrajinou ocitlo na 100.000 vojáků, připomněla AFP.

Konflikt v Donbasu vypukl na jaře 2014, krátce po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krymu, a vyžádal si dosud více než 13.000 životů. Rusko stále tvrdí, že nevyzbrojuje separatisty, přestože četné důkazy podle pozorovatelů svědčí o opaku.