Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při útoku tureckých ozbrojených sil na turecké Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří civilistů. Informovala o tom agentura AFP. Turecko v této části Iráku útočí na turecké Kurdy, kteří se uchylují na irácké území. Útok míří na členy Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko - ale i Spojené státy a Evropská unie - považuje za teroristickou organizaci. PKK má v iráckém Kurdistánu výcvikové tábory.

Turecká bezpilotní letadla zaútočila nejprve dvakrát na hornatou oblast Čamčamal západně od kurdského města Sulajmáníja. Mluvčí PKK řekl, že poprvé raketa zasáhla dodávku s bojovníky jeho skupiny, kterým běželi na pomoc civilisté. Ti pak byli zasaženi při druhém útoku. Na místě byli tři mrtví členové PKK a dva civilisté. Později turecký bezpilotní letoun mířil na automobil v táboře Mahmúr pro kurdské uprchlíky a při tomto útoku zemřel jeden civilista.

Turecko v posledních 25 letech založilo v iráckém Kurdistánu několik desítek základen a v polovině letošního dubna zahájilo další vojenskou operaci proti PKK. Tyto útoky zatěžují irácko-turecké vztahy. S přítomností PKK není spokojena ani irácká kurdská vláda v Irbílu, protože má kvůli tomu narušené vztahy s Tureckem, svým klíčovým obchodním partnerem.

PKK je v Turecku zakázaná a za autonomii tureckého Kurdistánu a práva Kurdů bojuje od roku 1984. V tomto boji přišlo o život už asi 45.000 lidí.

Témata:  Turecko Kurdové Turecká armáda Irák

Aktuálně se děje

20. června 2024 20:37

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy