Úřady pravděpodobného střelce identifikovaly jako čtyřiatřicetiletého Arťoma Kazanceva. Motiv jeho činu zatím není znám. Podle gubernátora Udmurtska Alexandra Brečalova se léčil na psychiatrii, napsala agentura AP. Udmurtské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie našla tělo muže, který zahájil palbu, podle dostupných informací spáchal sebevraždu.

Podle vyšetřovacího výboru měl na sobě kuklu a černé tričko s nacistickými symboly. Na tričku měl svastiku, upřesnila agentura Reuters. "Prověřuje se jeho příklon k neofašistickým názorům a nacistické ideologii," uvedl vyšetřovací výbor.

Ten dále sdělil, že muž měl u sebe v době útoku dvě pistole a velké množství munice. Podle národní gardy však nefiguroval v oficiálním rejstříku držitelů zbraní. Nejprve zabil dva členy ochranky a poté začal střílet na studenty a učitele, uvádí Reuters. Předchozí bilance vyšetřovacího výboru čítala 13 zabitých a 21 zraněných.

Iževsk, kde žije na 640.000 obyvatel, se nachází necelých tisíc kilometrů východně od Moskvy v Udmurtsku. Do školy č. 88 podle agentury AP chodí zhruba 1000 žáků mezi prvním a 11. stupněm ruského vzdělávacího systému.

Ruské ministerstvo zdravotnictví do Iževsku vyslalo tým zdravotníků, kteří mají poskytovat akutní lékařskou pomoc obětem střelby. Již nyní pracuje na místě 14 lékařských týmů. Místní úřady zřídily horkou linku pro přeživší a pozůstalé. Šéf Udmurtska Alexandr Brečalov vyhlásil v této autonomní republice smutek, který potrvá do čtvrtka.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že střelec byl podle jeho informací členem "neofašistické organizace". V souvislosti s tragédí v Iževsku je podle něj rovněž nutné zhodnotit, zda úřady v Udmurtsku "splnily pokyn prezidenta Vladimira Putina ke zlepšení bezpečnosti ve vzdělávacích institucích".

V Rusku se v posledních letech odehrálo několik případů střelby na školách. V květnu 2021 zabil mladík ve městě Kazaň sedm dětí a dva dospělé, loni v září postřílel student v Permské státní univerzitě šest lidí, desítky dalších zranil. Letos v dubnu ozbrojený muž zabil dvě děti a učitelku v mateřské škole v Uljanovské oblasti a poté spáchal sebevraždu.