Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přiblížili jsme se bodu, ze kterého není návratu, řekl Putin. Chce jednat, pokud se Ukrajina stáhne

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět se dostal do bodu, odkud není návratu, a nyní musí samo Rusko vypracovat bezpečnostní systém v Eurasii. Podle něj Rusko neustále navrhovalo konstruktivní řešení v oblasti bezpečnosti, ale tyto pokusy se nesetkaly s odpovědí, uvedl na setkání s předními ruskými diplomaty podle listu Kommersant.

Západ se podle Putina rozhodl, že vyhrál studenou válku a může určovat světový řád. "Sobectví a arogance Západu vedly k extrémně nebezpečnému stavu," uvedl.

"Jsme nepřijatelně blízko bodu, ze kterého není návratu. Vidíme extrémní hazard západních politiků," dodal s tím, že strategickou stabilitu ve světě podkopaly Spojené státy.

Diplomacie NATO je podle něj založená na obvinění země a vrhnutí se na ni veškerou svou silou. Putin také poznamenal, že žádná země není imunní vůči napadení NATO. Připomněl Irák, Sýrii, Libyi či Afghánistán.

Euroatlantický bezpečnostní systém je podle něj potřeba vytvořit od začátku. "Budoucí bezpečnostní architektura by měla být otevřena všem euroasijským zemím, které si to přejí, včetně členů NATO," řekl.

Navrhl navázat dialog se všemi potenciálními účastníky nového bezpečnostního systému v Eurasii – členy SNS, SCO, BRICS. Zároveň poznamenal, že Rusko má zájem o dialog o systému bezpečnosti v rámci OSN.

Podle agentury TASS Putin také hovořil o dialogu s Ukrajinou, s níž Rusko zahájilo válku invazí do východní části země. Stažení ukrajinských vojáků z východu Ukrajiny označil za podmínku pro rozhovory s Kyjevem.

Ukrajinské jednotky podle něj musí opustit Donbas a Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které Rusko částečně okupuje. Až to učiní a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena jednat.

Kyjev naopak požaduje úplné stažení ruských invazních sil z ukrajinského území a obnovení ukrajinské celistvosti.

Témata:  válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy