Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prigožin tvrdí, že ruští žoldnéři dobyli ukrajinskou obec Berchivka u Bachmutu

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny tvrdí, že jeho jednotky dobyly ukrajinskou obec Berchivka ležící několik kilometrů severozápadně od Bachmutu. Toto tvrzení se nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinský generální štáb ve své ranní operační svodce uvádí, že ruské invazní síly podnikly několik neúspěšných útočných akcí ve směru na Bachmut, a zmiňuje v této souvislosti také oblast kolem Berchivky.

"Berchovka (ukrajinsky Berchivka) je plně pod naší kontrolou. Jednotky Vagnerovy soukromé vojenské společnosti plně Berchovku kontrolují," uvedl dnes na platformě telegram šéf žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin.

"V bachmutském směru nepřítel provedl několik neúspěšných útočných akcí v oblastech obcí Berchivka, Bachmut, Zalizňanske, Ivanivske, Časiv Jar, Dylijivka a Vasylivka," uvádí ve svém ranním shrnutí bojů za uplynulý den ukrajinský generální štáb.

Berchivka se nachází několik kilometrů od východoukrajinského Bachmutu, o který ukrajinští obránci a ruské invazní síly svádějí těžké boje. Wagnerova skupina a ruská armáda se Bachmut snaží dobýt už půl roku, poznamenala agentura AFP. Ruské síly se několik posledních týdnů pokoušejí obklíčit toto město a podařilo se jim odříznout několik důležitých zásobovacích tras pro ukrajinské jednotky, podotkla AFP.

Bachmut má podle ní spornou strategickou důležitost, kvůli délce bojů a velkým ztrátám na obou stranách však podle ní získal velký symbolický význam.

"Ruská federace už rok pokračuje v plné ozbrojené agresi proti Ukrajině. V současné době zaměřuje své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske," poznamenalo velení ukrajinských ozbrojených sil. Za uplynulý den podle něj ukrajinští obránci odrazili v těchto místech asi 100 ruských útoků.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy