reklama

Po výrazném zhoršení epidemické situace platí na Slovensku od čtvrtka nouzový stav a zákaz vycházení s několika výjimkami. Přetížené nemocnice ve čtvrtek hlásily 3162 pacientů s covidem-19, v úterý to bylo v nynější třetí vlně epidemie rekordních 3200 hospitalizovaných.

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský listu Denník N řekl, že podávání monoklonálních látek patrně pomáhá předcházet hospitalizacím. V zemi je podle něj dostalo 4800 lidí a jen zlomek z nich skončil v nemocnici.

Covidu-19 podlehlo na Slovensku za čtvrtek 70 lidí, denní přírůstky úmrtí v řádu desítek hlásí země nepřetržitě už měsíc. Úřad pro dohled nad zdravotní péčí uvedl, že z dosud potvrzených 429 úmrtí na covid-19 za říjen až bezmála 86 procent tvořili lidé, kteří nebyli očkováni proti covidu-19.

Na Slovensku bylo dosud plně naočkováno proti covidu-19 zhruba 43 procent obyvatel, průměr za celou EU činí podle portálu ourworldindata.org 67 procent. Počet podaných prvních dávek vakcín v posledním období na Slovensku výrazněji stoupl.

Slovensko ve čtvrtek prozatím na dva týdny zavedlo nové restrikce včetně výrazného omezení volného pobytu lidí. Odborníci i někteří politici očekávají, že platnost omezení bude prodloužena. Vláda schválila mírnější restrikce, než původně navrhovalo konzilium odborníků. Na rozdíl od návrhu například zůstaly otevřené základní i střední školy, byť od příštího týdne budou zavřené kromě jiných jazykové školy a centra volného času a ruší se kroužky. Žáci na školách znovu musejí nosit roušku. Podle statistik se koronavirus šíří i mezi dětmi, které proti covidu-19 nejsou očkovány.

reklama