reklama

Írán patří k hlavním sponzorům palestinského militantního hnutí Hamás. "(Představitelé Hamasu) prohlásili, že jsou připraveni podniknout kroky potřebné k propuštění zajatců a civilistů zadržovaných jejich jednotkami. Podle nich to však vyžaduje přípravu, kterou nelze provést během každodenního bombardování různých částí pásma Gazy ze strany sionistů," řekl Kanání .

Hamás prohlásil, že zajatce vymění za tisíce Palestinců, které zadržuje Izrael. Podobné výměny už proběhly i v minulosti.

Írán varoval Izrael, že pokud v pásmu Gazy spustí očekávanou pozemní operaci, mohl by se také zapojit do války.

Libanonské šíitské militantní hnutí Hizballáh, jehož sponzorem je také Írán, už na Izrael vystřelilo několik raket, tvrdí však, že z jeho strany šlo jen o varování, nikoli o plnohodnotný vstup do války.

"Od povstaleckých skupin máme informace, že mohou bez problémů nadále klást odpor," uvedl Kanání a dodal, že povstalci mají podle Hamásu vojenské prostředky na dlouhodobý odpor.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes hovořil o setkání s rodinami rukojmích zajatých Hamasem. V projevu v Knesetu, izraelském parlamentu, Netanjahu řekl, že "s obrovskou bolestí" naslouchal příběhům rodin, objal je a hovořil o svém odhodlání je znovu sjednotit.

"Jsme neúnavní v úsilí přivést zpět naše bratry a sestry, muže a ženy, děti a nemluvňata," řekl.